Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ahmet 6 gündür yürüyor!

Ahmet 6 gündür yürüyor!

İnsanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşçüsü Ozan Ahmet Tütüncü‘nün yürüyüşü 6 gündür sürüyor. Ahmet dün geceyi Pınarbaşı’nda geçirdi. Kayseri’ye doğru yol alıyor. Ahmet yürüyüşünde asgari ücretle çalışan, sağlık güvencesi sorunu yaşayan, bir bütün olarak yaşamı sıkıştırılan işçilerin desteklerini hissetmeyi de sürdürüyor.

Ahmet dün Gürün ile Pınarbaşı arasında 70 kilometelik mesafeyi aştı. Yerleşim yerlerinin dağınık olduğu, kilometrelerce süren yokuşları içeren yolculuk bir yandan yorucu diğer yandansa Ankara’ya ulaşma motivasyonuyla hayli tempoluydu.

Yürüyüşten bölgede yaşayan bir çok insan haberdar. Yürüyüşün zorlu anlarında duran, destek veren, yiyecek, su getiren araçlardan da bu anlaşılıyor. İlk destekçiler, asgari ücret düzeyinin hemen herkesin sorunu olduğunu, sigortasız çalıştırmanın bölgede yaygın olduğunu, yürüyüşü bütün işçilerin desteklemesi gerektiğini dile getirdiler.

Bir grup işçi, günün çeşitli saatlerinde arabayla üç kez yürüyüşe desteğe geldi. Her seferinde başka destekçiler ve yiyecek, içecek, malzeme getirdiler.

ahmet228

Petrol istasyonlarında günde 12 saat, asgari ücretle çalışan işçilerin hemen hemen tümü de desteğini sürdürüyor. İşyerlerinin denetlenmediğini, çalışma koşullarının hukuğa da aykırı olduğunu dile getiriyorlar. Bu denetim yoksunluğunun aynı zamanda tehlikeli olan iş koşullarını daha da riskli hale getirdiğini ekliyorlar.

Emeklilik yaşının da yolda karşılaşılan hemen herkesin ortak sorunları arasında olduğunu söylemek mümkün. Özellikle genç işçiler ve kır yoksulları bir yandan emekli olmanın imkansızlaştığını anlatırken diğer yandan domates, peynir, ekmeklerini paylaşıyorlar.

Ahmet bu güne dek, Akçadağ, Darende, Gürün ve Pınarbaşı‘nı geride bıraktı. Yürüyüşün planında Pazar saat 16.00-17.00 dolayında Kayseri‘de olmak var.

ahmet230048

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*