Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Ağlayan Çayır”ın yönetmeni Theodoros Angelopoulos trafik kazasında öldü

“Ağlayan Çayır”ın yönetmeni Theodoros Angelopoulos trafik kazasında öldü

Yunanlı yönetmen Theodoros AngelopoulosAtina’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldü. İnsanlık hala üretken ve canlı olan 76 yaşındaki yönetmen şahsında en güçlü sinemacılarından birini kaybetti.

Theo Angelopoulos 1935’te Atina’da doğdu. Hukuk eğitimi aldıktan sonra Fransız sinema okulunda kurslara katıldı. Yunanistan’a döndüğünde film eleştirileri yaptığı günlük Allagi gazetesi cunta taraından kapatıldı. 1965’te başladığı ilk uzun metrajlı filmini hiç bitiremedi.

1970’te ilk uzun metrajlı filmi olan “Yeniden Yapılanma”yı çekti. Filmle ilgili değerlerlendirmelerde ideolojik göndermeleriyle dönemin Yunan sinemasının konformizminden ayrıldığı yazıldı. D’Heyeres festivalinde ödül alan film, Berlin’de de dikkat çekti ve dünya film eleştirmenlerinin dikkatini Theo Angelopoulos’a yöneltti.

Sonraki üç filminde çağdaş Yunanistan tarihini işledi. “36 Günleri”, General Metaksas diktatörlüğünden önceki seçim dönemini konu ediniyordu. Modern sinemanın başyapıtlarından biri kabul edilen “Kumpanya”da bir grup tiyatro oyuncusunun başından geçenler 1939-1952 yılları tarihsel siyasal arka planı -Metaksas diktatörlüğü, Nazi işgali ve Yunanistan antifaşist direnişi ile içerisindeki akımlar, monarşinin zaferi, iç savaş, 1949’ta komünistlerin aldığı yenilgi ve 1952 seçimleri- ile birlikte işleniyordu. Dört saatlik bu filmin ardından 1977’de “Avcılar”ı çekti. Bu film de yine Yunan siyasal tarihinin 1949-1977 arasındaki akışını zemin alıyordu. 1980’de “Megalexandros”, 1984’te Cannes Film Festivali’nde en iyi senaryo dalında Uluslararası Eleştirmenler Ödülü aldığı “Cythera’ya Yolculuk” üretken yönetmenin sonraki filmleri oldular.

1986’da çektiği “Arıcı”da ailesinden ayrılan yaşlı bir adamın son yolculuğunu işledi. 1988’de “Puslu Manzaralar”da hayali bir babanın peşindeki iki çocuğun yolculuğu ile Venedik’te Gümüş Aslan Ödülü aldı. Angelopoulos, yolculuk temasını güçlü bir tarzda değerlendiriyordu. Sonraki filmi olan “Leyleğin Geciken Adımı”nda iki hayali ülke arasındaki sınırda kurulu, sığınmacılarla dolup taşan bir köyde bir gazetecinin kaybedilen bir siyasetçiyi araması anlatılıyordu. Bu filmde Angelopoulos Berlin Duvarının yıkılmasından sonra referans noktalarının kaybının etkilerini işliyordu.

1994’te olağanüstü görüntü ve film müzikleri ile zihinlerimize ve yüreğimize işleyen “Ulysses’in Bakışı”nı çekti. Yine bir yolculuk, yine Balkan tarihi ve Bosna’nın o yıllardaki trajedisi. Film Cannes’de Büyük Jüri Ödülü ve Uluslararası Eleştirmenler Ödülünü aldı ve eleştirmenler tarafından “Yılın Avrupa Filmi” çekildi.
Sonraki filmi “Sonsuzluk ve Bir Gün” Cannes’da Altın Palmiye Ödülünü kazandı.

Theo Angelopoulos filmografisinin önemli filmleri arasında Türkiyeli izleyicinin de aşina olduğu “Ağlayan Çayır” da yer alıyordu. Angelopoulos, 2010 yılında 17. Altın Koza Film Festivali kapsamında Türkiye’ye onur konuğu olarak gelmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*