Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Adore Oyuncak’ta Direniş Var

Adore Oyuncak’ta Direniş Var

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için Adore Oyuncak ve Eğitim Araçları fabrikasının Tuzla’daki deposundan işten atılan 7 işçinin Caddebostan’daki mağazanın önündeki direnişi 25. Gününde.

İşçilerin soğuk havaya rağmen açık tuttuğu direniş çadırını bugüne de kadar çok sayıda sanatçı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri, Göztepe ve Kozyatağı Dayanışması üyelerinin yanı sıra Caddebostan halkı da ziyaret ediyor.  Bugünde Devin Özgür Çınar direniş çadırını ziyaret edip imza atarak direnişçilere destek oldu.

Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, halkın direnişlerine çok olumlu yaklaştığını ifade etti. Adore mağazasındaki satışların yüzde 90 oranında düşüş yaşandığını kaydeden Saygılı, “Adore mağazası yetkilileri çadırımızın kaldırılması için esnaflardan imza topluyor. Ancak esnafların tepkisi bize dönük olumlu yönde. İmza vermiyorlar” dedi.

Göztepe ve Kozyatağa dayanışmalarının kendileri ile sürekli dayanışma içerisinde olduğunu ifade eden Saygılı, “Her gün 3-5 arkadaş tüm gün çadırda bizimle beraber” şeklinde konuştu.

Caddebostan’da yaşayan insanların internet üzerinden bir ağ oluşturduğunu ve kendilerine destek olmak için “Adore’den oyuncak almayalım” kampanyası yürüttüğünü ifade eden Saygılı, “Direnişimiz halkın sahiplendiği bir direnişe dönüştü” dedi.

Adore Oyuncak mağazasına müşteri olarak gelenleri yaptıkları konuşmalar ve bildirilerle bilgilendirdiklerini kaydeden Saygılı, “Yaptığımız aydınlatma faaliyetimizle içeriye girip oyuncak almadan gidenler, hatta anne ve babalarına oyuncağı buradan almayalım diyen çocuklar oldu” diye belirtti.

Haklarını alana kadar direnişlerine devam edeceklerini söyleyen Saygılı, “Biz işçilerin işe geri alınmasını. Alınmaması durumunda sendikal tazminatları başta olmak üzere yasalardan doğan tüm haklarının ödenmesi için imza topluyoruz. İmzaları hem direniş çadırında hemde internet üzerinden topluyoruz. Bu imzaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na göndereceğiz” diye kaydetti.

Direnişçi işçiler “Adore Oyuncak’ta Direniş Var” başlıklı bir facebook sayfası açarak, çadıra yapılan ziyaretler ve günlük çalışmaları hakkında bilgiler paylaşıyor, sirenişi bu sayfadan takip edebilir desteğinizi sunabilirsiniz.

Taleplerinin kabul edilmesi için internette Change.Org üzerinden de imza kampanyası başlatan işçiler, çadır önüne kurdukları stantta da destek imzaları topluyor.

İşçilerin başlattığı imza kampanyasına ulaşmak için tıklayınız

adoreoyuncak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*