Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da yaşanan işçi katliamı ile ilgili son bilgiler

Adana’da yaşanan işçi katliamı ile ilgili son bilgiler

Adana’da baraj kapaklarının patlaması sonucu yaşanan iş cinayetiyle ilgili ulaşabildiğimiz son bilgiler şöyle:

1- Hayatını kaybeden işçiler 27 yaşındaki Eyüp Altıntaş ve 29 yaşındaki Cumali Değirmenci.

2- Kayıp olan işçiler Ertan Yiğen, Latif Değirmenci, Selahattin Aral, Erdal Demicelli, Veli Damaksız, Necmettin Karayiğit, ve Mehmet Yılmaz.

3- Yaralı kurtulan işçiler 31 yaşındaki Zakir Erdemli ve 52 yaşındaki Mehmet Aksoy.

4- 9 Şubat’ta su tutmaya başlayan barajda yaklaşık bir haftadır sızmaların olduğu ve kum torbaları ile kapatıldığı söyleniyor.

5- Tuzla’da tersanedeki patlamada tesadüfen işçilerin yemekte olması sonucu can kaybının iki olduğunu biliyorduk. Burada da yine tesadüfen patlamanın cuma namazına rastlaması sonucu işçiler yemekhanede bulunmuyorlar.

6- Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Danıştay’ın DSİ’nin denetleme yetkisini iptal ettiğini, devlete ait barajlarda böyle olaylar meydana gelmediğini ve geçen ay Maraş’taki barajda da benzer bir olayın meydana geldiğini söyleyen bir canlı yayın açıklaması oldu. Oysa ki bu özelleştirmeleri yapan devlet, altında imzası olan aynı bakan! Ve devlete ait barajlarda da boğulma olayları meydana geliyor.

7- TMMOB İnşaat, Makine ve Elektrik Mühendisleri Odaları’nın temsilcileri Gökdere Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde inceleme yapacak. İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır ve Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Bak ve temsilcilerle birlikte olay yerine gitti. MMO Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, “Ekip olarak kazanın yaşandığı yere gidiyoruz, izin verirlerse inceleme yapacağız” diye açıklama yaptı.

8- Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, yarın kaza yerine giderek incelemeler yapacaklarını, işçilerle görüştükten sonra köy muhtarları ile de biraraya gelerek açıklama yapacaklarını belirtti.

9- Özel sektör tarafından Göksu Irmağı üzerinde projelendirilen 145 megawatt kurulu güce sahip Adana-Kozan Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin inşaatına 2009′da başlandı. Proje kapsamında 450 metre uzunluğunda tünel açıldı. Projenin müteahhitliğini Cengiz-Özaltın konsonsiyumu yürütüyordu. Barajın 2012 yılı içinde devreye alınması planlanıyordu.

10- Adana Halkların Demokratik Kongresi, Türk-İş, DİSK, KESK, Adana Tabip Odası, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, İHD, ÖDP, TKP ve DHF’nin de aralarında olduğu kurumlar, bugün İnönü Parkı’nda konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*