Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Adana’da saya işçileri yeniden direnişe başladı.

Adana’da saya işçileri yeniden direnişe başladı.

Sabah saatlerinden itibaren tezgah başına geçmeyerek arasta önünde bir araya gelen işçiler, polislerle karşılaştı. Polisler OHAL gerekçesi ile işçilerin toplu yürüyüş ve diğer atölyeleri gezmelerine müsaade etmezken işçiler, haklarını alana kadar iş başı yapılmaması gerektiğini ifade ettiler.

Eyleme 1200 işçi katılırken, sayıları çıraklarla birlikte 500 olan Suriyeli işçiler de eylemde yerlerini aldı. İşçiler direnişle elde ettikleri kazanımları geri vermemekte kararlı.

Saya işçileri yüzde 25 zam ve her yıl yüzde 10 zam talebini kazanarak 3 gün süren direnişi bitirmişti. Haftalıkların alındığı cumartesi gününün ardından bazı patronların zammı vermek istememesi, zammı veren patronların da direniş biterken söz verildiği gibi sözleşme imzalamaya yanaşmaması üzerine işçiler tekrar direnişe başladı.

Kendi aralarında toplantı yapan işçiler, geçmiş deneyimlerini de birbirlerine aktarıyor. 2012 yılında yaptıkları iş bırakma sonrasında aldıkları zammın, zaman içinde yok edildiğini ifade eden işçiler, bu sefer kurumsal olarak patronlarla görüşülmesi gerektiğini ifade ediyor. İşçilerden bir kısmı dernek kurulmasını ifade ederken, bazıları sendika bir kısmı ise oda kurulmasından yana. Taleplerin kalıcı olması içinse saya işçilerinin birlik olmaktan başka çaresinin olmadığı ise işçiler arasında en çok konuşulan konu. İşçiler, taleplerini kabul ettirene kadar ve tüm işçiler aynı artışı almadan iş başı yapmayacaklarını vurguladılar.

Yaptıkları işin karşılığını alamadıklarını ifade eden işçiler, ev geçimini sağlamak için uzun süre çalışmak zorunda olduklarını dile getirdi. Diktikleri sayaların bir standardının olmadığını dile getiren işçiler, “Fiyat kırmak için her türlü yola başvuruluyor. Yeni atölye açana, Suriyeliye daha ucuza iş yaptırılıyor. Saya işçilerini bu şekilde birbirinden ayırmaya çalışıyorlar. Taleplerimizi kalıcı hale getirmek için birlikte hareket etmeliyiz” diye konuştu.

İşçiler zamdan tüm işçilerin faydalanmasını ve taleplerinin yazılı sözleşme haline gelmesini talep ediyor. Birçok atölye iş bırakırken, çalışan atölyelerde direnişi öğrenir öğrenmez iş bırakıyor. Polis OHAL gerekçesiyle işçilerin bir arada durmasına izin vermezken işçiler, arasta çevresinde beklemeye devam ediyor. Atölyelere girmeyerek arasta önünde bir araya gelen zam alan almayan işçiler, oylama yaparak tekrar direniş kararı aldı. Taleplerin tüm işçilere yansıması ve kalıcı hale gelmesi gerektiğine dikkat çeken işçiler, talepleri karşılanana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*