Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da protesto eylemleri

Adana’da protesto eylemleri

Türkiye’de pek çok kentte olduğu gibi Adana’da da 30 Mart tarihinde Kızıldere’de katledilen devrimciler için bir eylem gerçekleştirilmiş ve bu eylemden yaklaşık bir ay sonra Adana polisi tarafından başlatılan bir operasyonla bu anmaya katılan Halkevleri, Devrimci Proletarya, ESP ve Emek ve Özgürlük Cephesi’nden 21 kişi gözaltına alınmıştı. Çıkarıldıkları mahkemede 18 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, 3 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yaklaşık iki ay sonra yapılan ilk mahkemede ise tutuklular serbest bırakılmıştı.

23 Eylül günü Adana 6. Ağır Ceza mahkemesinde görülen davanın son duruşmasında ise aralarında Devrimci Proletarya, Halkevleri, ESP ve EÖC
çalışanlarının bulunduğu 21 kişiye örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle 10’ar ay hapis cezası verildi.

Bu gelişmeyi protesto amaçlı olarak cumartesi günü saat 13.00’da İnönü parkında biraraya gelen kitle son dönemdeki gözaltı, tutuklamalar ve 10 ay hapis cezalarını yapılan bir basın açıklamasıyla kınadılar.

“Bizler buradan bir kez daha sesleniyoruz: Devrimcileri anmak suç değildir,eğer suç ise bizler bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Devrimcileri anmak bizler için bir onurdur. Bu onura egemenlerin kirli ellerinin değmesine izin vermeyeceğiz.” denilerek son dönemde devrimcilere ve partilere yapılan gözaltı ve tutuklama terörüne değinilen basın açıklaması atılan sloganlarla son buldu.

Halkevlerinin örgütlediği eyleme İHD, Devrimci Proletarya, BDSP, Dev Sağlık-İş, KESK ve ÖDP destek verdi.

Adana’da SDP ve TÖP’lülere dönük yapılan tutuklama saldırısı protesto edildi.

SDP ve TÖP’lülerin tutuklanmasına yönelik olarak cumartesi günü saat 16.00’da Adana’da Çakmak Caddesi Kültür Sokağı’nda bir araya gelen ve aralarında Devrimci Proletarya, BDSP, ESP, Halkevleri, BDP, EMEP temsilcileri ve İHD Adana Şube Başkanı Aydın Sincar’ın bulunduğu kitle, “İşçilerin ve Ezilenlerin birliği engellenemez” yazılı pankart açarak, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu yumruk bükülmez, sosyalistler yenilmez”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Basın açıklamasını okuyan TÖB üyesi Serkan Nar, AKP hükümetinin solu ve toplumu sindirme ve toplumsal muhalefeti etkisizleştirmek için siyaset ve etik dışı yöntemler denediğini ifade etti. Eylem okunan basın metninin ardından sloganlarla son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*