Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da “hasta tutsaklara özgürlük” eylemleri sürüyor

Adana’da “hasta tutsaklara özgürlük” eylemleri sürüyor

Adana’da her hafta düzenlenen “hasta tutsaklara özgürlük” açıklamaları, dün Adana’daki yeni baskı ve işkencelerin teşhiriyle birlikte gerçekleştirildi.

Bu hafta okunan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

Haklarını arayan işçi emekçilere saldıranlar, sokak ortasında ketledilen devrimcilere sahip çıktıkları için Ankara’da devrimcileri hücrelere atanlar, eleme sınavlarına karşı çıktıkları için Ankara’da öğrencileri tutuklayanlar, devrimci önderleri andıkları için Adana’da gençleri tutuklayanlar cezaevlerinde de katliamlarını sürdürüyorlar.

Bu saldırıların son halkası olarak Kırıklar F Tipi Cezaevinde tutsak Mehmet Kılınç işkenceyle katledildi.

Mehmet Kılınç ilk değildi son da olmayacak. Egemenler hücrelere attıkları halde teslim alamadıklarını bu kez zindanlarda tecrit ederek yok etmeye çalışıyorlar. Tutsakları hasta etmek ve ölüme sürüklemek için her türlü çaba sergileniyor. İşte yanı başımızda Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde zaten sağlıksız olan yemeklerin içinden hamamböceği ya da fare çıkması artık olağan hale gelmiş durumda. Birçok tutsak bu
nedenle sağlığını yitirmiş durumda. Hastalanan tutsakların tedavileri ise her zamanki gibi yapılmıyor. Bunun son örneklerinden biri de Yusuf Kaplan. 86 yaşında olan, üstelik vücudunun yüzde 79’unun felçli olduğuna dair doktor raporu olan Yusuf Kaplan, doktor raporlarına rağmen cezaevinde tutuluyor.

Cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlüleri teslim alabilmek alamadıklarını ise yok etmek için, tıpkı daha önce yaşamını yitiren onlarca hasta tutsak gibi İsmet Ayaz’ın tedavilerinin yapılmaması ve bu şekilde ölüme mahkûm edilmeleriyle en temel hak olan sağlıklı yaşama hakkı ortadan kaldırılmaktadır.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Hasta tutsakların teşhislerinin erken
yapılmaması, tedavilerin gerekli özen ve yeterlilikten yoksun bırakılması nedeniyle yaşamlarının ölümcül aşamaya yaklaşmasının siyasi, hukuki, vicdani, ahlaki sorumlusu iktidar olacaktır. Bu nedenle bugün cezaevlerinde bulunan ve yaşamla ölüm arasında bulunan başta durumu ağır olan 49 hasta tutsak olmak üzere tüm hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci Proletarya, Emek ve Özgürlük Cephesi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halk Cephesi, İHD, ODAK

Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirldi. Eylem “Hasta tutsaklar serbet bırakılsın, Devrimci tutsaklar onurumuzdur, Hasta tutsaklara özgürlük’ sloganları ile bitirldi.

Adana’da dün Halkevi’nin düzenlediği, Kızıldere anmasına katıldıkları gerekçesiyle ikisi Öğrenci Kolektifleri üyesi 3 kişinin tutuklanmasını protesto eylemine de Devrimci Proletarya ve devrimci demokrat kurumlar tarafından destek verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*