Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da gözaltına alınan doktorlar serbest

Adana’da gözaltına alınan doktorlar serbest

Adana’da sabah saatlerinde Terörle Mücadele polisleri tarafından gözaltına alınan İHD Üyesi Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu ve SES üyesi Dr. Ömer Ekşi, emniyetteki ifadelerinin ardından Adliye’ye sevk edildi.

Prof. Dr. Küçükosmanoğlu ve Dr. Ekşi’nin elleri kelepçeli olarak adliyeye getirilmesi tepkilere neden oldu.

Adana Özel Yetkili Savcısı, “Örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak” iddiası ile Küçükosmanoğlu ve Ekşi’nin ifadelerini aldı.

Kendilerine ithaf edilen suçlamaları kabul etmeyen Küçükosmanoğlu ve Ekşi, ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Doktorlar, adliye kapısında kendilerini bekleyen kalabalık kitleye, “Barışı savunmanın bu kadar tehlikeli olduğuna bir kez daha tanıklık ettiklerini” söylediler. Ömer Ekşi, KCK’li oldukları iddiasıyla ilgili olarak gözaltına alındıklarını belirterek, “Bu AKP’nin halkı kandırmasıdır’ dedi. Ekşi, “O çadırda Kürt halkına sağlıkta dönüşümün halka ne getirip ne götürdüğünü anlattık; ama savcı bana sen orada ‘AKP halkı kandırıyor’ dedin, diyor. Evet, yine söylüyorum, AKP halkı kandırıyor ” diye konuştu.

‘Kürt halkını bilgilendirdiğimiz için gözaltına alındık’

Küçükosmanoğlu ise, “Tüm halklar gibi Kürt halkının da sağlıkta dönüşümün halka ne getirip ne götürdüğü konusunda bilgilenmesi gerek. Biz Kürt halkını bilgilendirdiğimiz için gözaltına alındık” dedi.

Küçükosmanoğlu ve Ekşi’nin avukatı Şiyar Şirvanoğlu da, bu gözaltıların siyasi soykırımın bir devamı olduğunu söyledi. Şirvanoğlu, “14 Nisan operasyonunda Kürt siyasetçilerine yapıldığı gibi doktorların ellerine de kelepçe vurularak adliyeye getirildiler. Savcı ise, polisin bu tutumuna karşı pasif kalmıştır. Bunun amacı doktorları halkın önünde küçük düşürmektir. Arkadaşlarımız şahsında TTB ve sağlıkta neo-liberal politikaların, iktidarın ve sermayenin politikalarına karşı çıkanların üzerine gitmek istiyorlar. Onların şahsında böyle bir cezalandırma yöntemini denemeye çalışıyorlar. İkincisi de tabiî ki bütün onuruyla kendi mücadelesine sahip çıkan Kürt halkının değişik aşamalarla da olsa kurumlarla bütünleşmesini istemiyorlar” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*