Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da 8 Mart etkinlikleri

Adana’da 8 Mart etkinlikleri

Adana Devrimci 8 Mart Platformu eylem ve etkinliklerine devam ediyor. 6 Mart Pazar günü saat 17:30’da platform bileşenleri Şakirpaşa mahallesi emekçileriyle biraradaydı.

Etkinlik alanı, devrim mücadelesinde, ölüm oruçlarında, işkencelerde ölümsüzleşen devrimci kadınların resimleri ve iş cinayetlerinde, töre cinayetlerinde yaşamını yitiren kadın resimleri ve dövizlerle donatmıştı. Devrimci Proletarya da “kadının kurtuluşu devrimde sosyalizmde”, “kadın olmadan devrim olmaz devrim olmadan kadın kurtulmaz” yazılı dövizleri ve Lale Çolak, Nilgün Gök, Zeynep Poyraz, Selma Aybal, Songül Kayabaşı’nın resimleriyle etkinlik alanında yerini aldı.

Devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan etkinlik 8 Mart’ın önemini
anlatan kısa bir açıklamanın ardından, kadın şiirleriyle devam etti. Bir slayt gösteriminin yapıldığı etkinlikte yerel sanatçı Turabi Kaya da deyişleri ve türküleriyle bir dinleti gerçekleştirdi.

Yaklaşık 3 saat süren etkinlik atılan sloganlar ve müzik grubunun seslendirdiği marşlar, çekilen halaylarla son buldu.

********

7 Mart Pazartesi günü ise Adana Devrimci 8 Mart Platformu bileşenleri bu kez saat13:30’da merkez postane önünde açılan pankartın arkasında bir araya gelerek bir basın açıklaması ve kadın tutsaklara kart gönderme eylemi gerçekleştirdi. “8 mart kızıldır kızıl kalacak,8 mart ruhuyla hücreleri parçala, kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye” sloganlarının ardından yapılan açıklamanın ardından
Karataş Kadın Cezaevindeki kadınlara 8 Mart’ın anısına kaleme alınan dayanışma kartları postalandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*