Anasayfa » KADIN » Adana’da 8 Mart etkinliği

Adana’da 8 Mart etkinliği

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün 100. Yılında İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi, Adana Üretiyorum ve Mersin Üretiyorum tarafından ortaklaştırılan 8 Mart etkinliğimizi gerçekleştirdik.

7 Mart günü sabah saatlerinde çıktık evlerimizden. Hem İHD olarak hem de Adana Üretiyorum olarak ilk kez bir etkinlik yapacağımızdan dolayı da heyecanlıydık. Tam bunları düşünürken geldi Mersin Üretiyorum.

Mersin Üretiyorum tarafından hazırlanan “Kadının yüzü” fotoğraf sergisi için başladık hazırlıklara. Etkinliği yapacağımız Adana Ziraat Mühendisler Odası‘nın giriş koridorlarına ve salonun girişlerine yerleştirdik resimlerimizi. Birbirinden güzel ve anlamlı kadın yüzleri daha ilk anda ilgi çekmeye başladı odaya girenler tarafından.

Daha etkinliğe bir saat olmasına rağmen misafirlerimiz gelmeye başlamıştı bile. İlk gelenler bir grup Tekel direnişçisi kadınlarımız oldu. Sonrasında TMMOB‘dan mühendis kadınlarımız, Çağdaş Muhasebeciler grubundan kadınlarımızın yanı sıra diğer misafirlerimiz geldi.

Çay eşliğinde kısa bir sohbet sonrası etkinlik startını vermek üzere salona geçtik, hazırlıklarımızı yaptık. Saat 17:00 olduğunda etkinliğimiz başladı. Etkinlikten önce salonda tiyatro, şiir ve müzik atölyeleri prova yaparken önceden gelen misafirlerimiz provalarımızı izlediler. Üretiyorum’a katılmak isteyenler olursa neler yapılması gerektiğini sordular.

8 Mart ‘ın 100. yılında misafirlerimizi selamladıktan sonra New Yorklu dokuma işçilerinden bugüne kadar emek mücadelesi vermiş tüm kadınlar adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu esnasında şiir atölyesi tarafından Adnan Yücel‘in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiri eşliğinde Mersin Üretiyorum’un hazırladığı slayt gösterimi yapıldı.

Saygı duruşunun ardından etkinliğimize başladık. İlk olarak geçmişten bu güne kadın hareketini anlatan Ekmek ve Gül slayt gösterimi yapıldı. Slayt gösterimi özellikle Tekel direnişçisi kadınlar tarafından beğenildi. Slayt gösteriminin ardından İnsan Hakları Derneği Adana Şube başkanı Av. Beyhan Günyeli ilk konuşmacı olarak yerini aldı. Günyeli;

“Ülkemizde; hala namus cinayetleri işleniyor haberiniz var mı? Aile içi şiddet hız kesmeden devam ediyor duyuyor musunuz? Tekel işçisi kadınlar üç aydır Ankara sokaklarında farkında mısınız? Ya yoksulluk, yoksulluktan en çok etkilenenin kadın olduğunun farkında mısınız? Çifte ayrımcılığa uğrayan engelli kadınlar var biliyor musunuz? Ceylanlar! Ya Ceylanlar dağ başlarında kayan yıldızlar…Berivanlar cezaevleri duvarları arasında sek sek düşü kuran, üşüyen ve korkan Berivanlar… Ve cezaevlerindeki hasta kadınlar, Hazneler, Sibeller… 2010 8 Mart’ı yaşamı dört duvar arasında büyüttükleri için… Düşündükleri ve dünyayı değiştirmeye çalıştıkları için… Onlara dayatılanla yaşamayı seçmedikleri için… Bütün otoritelerin üzerine basarak kendileri olabildikleri için… Ve her şeyden önemlisi koşullar bu kadar acımazsızken hala sımsıcak gülümseyebildikleri için… Sorumlusu olmadıkları bir yanlışlar manzumesinin sonucunu çocuk yürekleriyle taşıyabildikleri için… Hala insanım çünkü kadınım diyebildikleri için” diyerek konuşmasını tamamladı.

Adana Üretiyorum olarak etkinlik programının sunumunun ardından Üretiyorum anlatıldı. Kapitalizmin her şeyi hiçleştirdiği, metalaştırdığı dünyasında işçi ve emekçilerle bütünleşmiş yazar ve şairlerin eserlerinin sermaye grupları tarafından tekelleştirildiğini vurguladık. Emekgücünün, sanatın, bilimin, kültürün kısacası yaşama dair hiçbir şeyin satılık olmadığı ve bize çizilmiş sınırlardan çok daha geniş bir ufuktan bakabilmek ve değiştirmek için dünyayı üretmeye devam edeceğiz dedik:

Üretiyorum birilerinin çalarken müziği, diğerinin söylediğidir şiiri. Birilerin yazarken tiyatroyu diğerinin oynamasıdır Üretiyorum. Bildiklerimizi paylaşmaktır bilmediklerimizi anlamak için.

İlk olarak Adana Üretiyorum tiyatro atölyesi sahne aldı. Tiyatro atölyemiz ilk kez böylesi bir çalışmanın içerisinde yer aldılar. Fabrikada çalışan bir kadının ev, iş ve çocuk arasındaki emeğini ve çırpınışını anlatan bir oyunda ilk kez tiyatro gösterimi yapmalarına rağmen izleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Yine tiyatro atölyesinden dekor ile görevli arkadaşımız ilk dekor çalışması olmasına rağmen oyuna uygun çok güzel bir dekor hazırladı. Kartondan yapılan buzdolabından çamaşır makinesine, lavabodan efekte kadar başarılı bir çalışma oldu. Oyunun sonunda uzun bir alkış aldılar.

Daha sonra konuşmacı olarak TMMOB İKK Kadın Komisyonundan Arzu İldem davet edildi. İldem, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün önemine ve TMMOB’lu kadınlar olarak kadın hareketinin daha ileriye taşınmasına vurgu yaptı.

Tekel direnişçisi kadınlardan Nuriye Atlaş aldı sözü. Ankara sokaklarında 78 günlük direnişi anlattı. Bir kölelik yasası olan 4-C uygulamasını asla kabul etmeyeceklerini bir kez daha vurgulayarak mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Tekel kadın işçisi konuşması esnasında yine Mersin Üretiyorum tarafından hazırlanan “Tekel ve Liman Direnişleri” slayt gösterimi yapıldı.

Konuşmacılar ardından şiir atölyesi, şiir dinletisi için yerlerini aldılar. İlk olarak 9 yaşındaki Damla kendi yazdığı “Savaşlar olmasa” şiirini okudu. En genç Üretiyorumcunun şiiri uzun bir alkış aldı. Günde 12 saat ağır koşularda çalışmasına karşın şiir atölyemizde yer alan ve ilk kez şiir okuyan kadın işçi Dürdane “Ekmek ve gül” şiirini seslendirdi. 7 kişiden oluşan şiir atölyesin yankılanan seslerinin ardından Müzik atölyesi müziklerini seslendirmek için sahne aldı. İlk olarak Zazaca bir türküyle başlayan müzik atölyesi Sarı Gelin şarkısını Ermenice seslendirildi, Fabrika Kızı’yla kapanışı yaptı. Müzik atölyesi bizlere ayrı dillerde seslendirdikleri parçalarla tüm dillerin güzelliğini hissettirmiş oldu.

Misafirler tarafından başta fotoğraf sergisi olmak üzere bütün olarak etkinliğin dolu dolu geçtiği, güzel bir etkinlik olduğu dile getirildi. Gün boyu çeşitli
etkinliklerde yer alan Tekel direnişçisi kadın işçiler çok yorgun olmalarına rağmen etkinliğimize katıldılar. İki buçuk saat süren etkinliğimiz çoğunluğu kadın olmak üzere 100 kişilik katılımla gerçekleşti.

En genç Üretiyorumcu Damla Ataşer‘in kendi yazdığı şiirden dizelerle selamlıyoruz bir kez daha tüm işçi, emekçi, mücadeleci kadınlarımızı.

KADINLAR MUTLU OLSA HAKLARI SAVUNULSA
BENCE KADININ HAKKI EVRENİN ŞARTI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*