Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da 12 Eylül darbecilerine suç duyurusu
Adana'da İnönü Parkı'nda bir araya gelen liberal-reformist örgütler 12 Eylül darbesini yapan kurum ve kişilerin yargılanması için bir basın açıklaması yaparak suç duyurusunda bulundu...

Adana’da 12 Eylül darbecilerine suç duyurusu

Adana’da bir araya gelen liberal-reformist örgütler 12 Eylül darbesini yapan kurum ve kişilerin yargılanması için bir basın açıklaması yaparak suç duyurusunda bulundu.

Adana’da bir araya gelen sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri 12 Eylül darbesini yapan kurum ve kişilerin yargılanması için suç duyurusunda bulundular.

Adana İnönü Parkı’nda bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası, Alevi Kültür Dernekleri, Halkevleri, EMEP, ÖDP, BDP, Tunceliler Derneği, İHD, Atak, Türkiye Gerçeği temsilcileri “Darbelerin İşkencelerin idamların ve katliamların hesabı sorulacaktır” pankartı açarak basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan KESK dönem sözcüsü Güven Boğa, aradan geçen 30 yıla rağmen Türkiye’nin hala darbe yasaları ile yönetildiğini söyledi.

12 Eylül sıkıyönetim yasa ve uygulamaları ile faili meçhuller, köy yakmalar, sürgünler ve koruculuk sistemi ile bölgenin vahşet coğrafyasına çevrildiğini ifade eden Boğa, bugün ise AKP iktidarında ilan edilen eylemsizlik kararına rağmen savaşın tüm hızı ile devam ettiğini belirtti. Topluma karşı suç işlemiş, işkencelerde ve idamlarda yüzlerce insanın ölmesine neden olmuş dönemin tüm sorumlularının yargılanması gerektiğini vurgulayan Boğa, “Başta Kürtler olmak üzere, alevilerin, işçilerin, kamu emekçilerinin ve ötekileştirilmiş tüm kesimlerin demokratik hak ve taleplerini içeren demokratik ve tüm özgürlükleri içine alan bir anayasa yapılmalıdır” dedi. Açıklamanın ardından grup Adana Cumhuriyet Başsavcılığına darbeciler hakkında suç duyurusunda bulundular.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*