Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Adana’da 1 Mayıs

Adana’da 1 Mayıs

İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs tüm illerde olduğugibi Adana’da da çoşkuyla kutlandı
Mimar Sinan açıkhava tiyatrosu önünde biraraya gelen sendika ve kitle örgütleri siyasi partiler ve devrimci güçler iki koldan yürüyüşe geçildi.

İlk kolda DİSK-KESK-Memur-Sen’e bağlı sendikalar-Adana Tabib Odası-Eczacılar Odası-İhd- gibi örgütler hemen arkasında ise BDSP, Devrimci Proletarya, DHF, Emek ve Özgürlük Cephesi ve Güney Sanat Topluluğu’ndan oluşan Adana Devrimci 1 Mayıs Platformu yerini aldı.

Ikinci koldan ise Türk-İş, Hak-İş, Kamu-Sen’ e bağlı sendikalar, TMMOB, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yanısıra EMEP, ÖDP gibi reformist partiler ve EDP, Devrimci Yaşam, ADD, CHP, DSP, İP ve Yeni parti gibi burjuva partileri yürüdü.

Mitingin en kitlesel korteji BDP “AKP hükümeti” yazılı kara bir tabut taşıyarak “Yaşasın 1 Mayıs-Biji yek gulan” pankartı taşındı. Demokratik Özgür Kadın Hareketi “Bedenimize, kimliğimize, kültürümüze ve emeğimize karşı gasp ve tecavüze hayır”
pankartını taşıdı. Kortejlerden sık sık eşitlik ve özgürlük talepleri dile getirildi. Alana girildikten sonra AKP yazılı tabut ateşe verilirken ateşin etrafında tekstil ve konfeksiyon işçileriyle birlekte halaylar çekildi.

Devrimci Proletarya korteji KAHROLSUN ÜCRETLİ KÖLELİK DÜZENİ YAŞASIN 1 MAYIS yazılı pankart flama ve dövizlerle, tekstil ve konfeksiyon işçileriyse SENDİKASIZ SİGORTASIZ ÇALIŞMAYA HAYIR BİJİ YEK GULAN yazılı pankart ve dövizlerle güzergah boyunca çoşkulu bir şekilde yürüş kolunda yerini aldı. Devrimci Proletarya kortejinde atık kağıt işcileri ÇÖPTEN ÇIKAR EKMEĞİMİZ YAŞASIN MÜCADELEMİZ yazılı dövizlerle yeraldı. Kortejde sık sık “Kahrolsun burjuva demokrasisi yaşasın işçi demokrasisi, genel grev genel direniş, yaşasın 1 Mayıs mücadele günümüz, Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist sisteminiz, Yaşasın proletarya sosyalizmi” sloganları atılırken konfeksiyon işçilerinin yürüyüş kolu boyunca ve alanda pankartlarının görselliği ve atılan “Zorunlu mesaiye hayır, İşçiyiz haklıyız kazanacağız, Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları alandaki işçi ve emekçilerin ilgi odağı oldu.

Alana girildiğinde, Miting başlamadan önce 1 Mayıs şehitleri, iş kazalarında yaşamını yitirenler ve TEKEL direnişinde yaşamını kaybeden Hamdullah Uysal anısına saygı duruşu yapıldı. Miting programı tertip komitesi adına Adana Eğitim-Sen Başkanı Güven Boğa tarafından basın metninin okunmasıyla başladı, konfederasyonların konuşmalarının ardından bir kadın bir erkek tekel işçisi kürsüden kitleye seslenerek direnen işçi sınıfını selamladı ve 4/C köleliğine karşı mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdikten sonra Eğitim-Sen müzik grubunun marşları türküleri çekilen halaylar ve sloganlarla yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı miting olaysızson buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*