Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Tekel işçisi 4-C’li köleliği anlatıyor
Tekel direnişi bilindiği üzere Türk-İş Sendikasının satışı ile birlikte bitirildi. Sendika işçilere “haklarınız ölmesin” diyerek 4-C sözleşmesini imzalamalarını salık vermiş, işçilerin bir çoğu 4-C‘yi imzalamıştı.

Tekel işçisi 4-C’li köleliği anlatıyor

78 günlük Tekel direnişi bilindiği üzere Türk-İş Sendikasının satışı ile birlikte bitirildi. Sendika işçilere “haklarınız ölmesin” diyerek 4-C sözleşmesini imzalamalarını salık vermiş, işçilerin bir çoğu 4-C‘yi imzalamıştı.
Ancak 4-C statüsünde işe başladıkları günden bu yana kölece çalışma kölece yaşamaya da mahkum edildiler. Türk-İş ağaları bu vebalın altından nasıl kalkar bilinmez ama hakikaten işçileri4-C koşularında insanlık dışı bir çalışmayla karşı karşıyalar.
Adana Tekel işçisi Nuriye Aslantaş bu gün bizlere verdiği bilgiler bir çok Tekel işçisinin ne durumda çalıştıklarını gözler önüne seriyor.

Sözü uzatmadan Tekel işçisi Nuriye Altıntaş‘ın anlattıklarına yer veriyoruz.

“4-C ‘yi kabul ettikten sonra ilk işim olan Adana Olgunlaştırma Enistüsünde temizlik işçisi olarak işe başladım. 12 gün çalıştığım sürede insanlık dışı, tamamen kölece bir çalışmayla karşılaştım. 10 katlı binayı tek başıma bana temizlettiler. 5 kişinin bile altından kalkamayacağı bu çalışma koşullarında oldukça yıprandım. Bana karşımızda ki parktan su bile taşıttılar. Daha sonra bu ağır çalışma koşullarına dayanamayarak buradan ayrıldım. Milli Eğitime Müdürlüğü ‘ne tekrar dilekçe verdim. Beni Adana Öğretmen evine yerleştirdiler. Daha önceden 4-C ‘yi kabul eden bir arkadaşımla birlikte kızların kaldıkları yatakheneleri temizliyoruz. Tuvaletinden tutunda her türlü temizliği yapıyoruz. 1 Aylık bir sözleşme yaptım. Ocak ayında sözleşmemiz yenilenecek.

23 Aralık günü Adana‘da Uluslararası İşçi Flimleri Festivali çerçevesinde yapılan yürüyüşe bizlerde katıldık. Atatürk Park‘ından başlayan yürüyüş Adana Büyük Şehir Belediye‘inde son buldu. Bizler sloganlarımızla yürüdük. “Gördüğünüz kendi yüzünüzdür” adlı Tekel direnişini anlatan bir film gösterildi. Burada bizlere de konuşma hakkı verilir diye bekledik ancak bizleri kürsüye çağırmadılar. Oysa anlatacak çok şeyimiz vardı. Son durumumuz hakkında, çalışma koşullarımızdan söz etmek isterdik.

Geçen gün Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arkadaşlarla bir toplantı yapmış. Bir aylık ücretsiz iznimiz yerine 1 ay ücret ödemeyelim siz yine çalışın, ücretinizi yazın ödeyelim, yazın izne çıkaralım diye bir teklifte bulunmuş müdürlük. Ocak ayında bizim 1 aylık ücretisiz iznimiz var. Arkadaşlarda bu çalıştığımız gün içerisinde başımıza geleceklerden sorumlu olurmusunuz diye sormuşlar, Milli Eğitim Müdürlüğü hiç bir şekilde sorumluluk almayız diye cevap vermiş. Bunun üzerine arkadaşlar bu teklifi kabul etmediklerini bildirmişler. Hem çalışacağız hem de başımıza bir iş geldiğinde hiçbir kurum sorumluluk almayacak. Bu nasıl bir çalışma koşuldur. Bizler kölemiyiz. 4-C’ yi kabul etmekle kölece çalışmayı da kabul etmişiz aslında.

Bunları kamuoyu ile paylaşmak istedim. Son durumumuz hakkında bilginiz olsun istedim. Pazartesi günü Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gideceğiz. Orada arkadaşlarla tekrar bir konuşacağız. Ankara ‘ya gitme konusu hala gündemimizde.

Tekel işçisi Nuriye Aslantaş‘ın aktarımları şimdilik bu kadar.

Adana DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*