Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Adana Tekel işçileri greve çağırdı

Adana Tekel işçileri greve çağırdı

Adana’da dün Türk-İş bölge temsilciliğine giden Tekel işçileri, polis engellemesi ve Türk-İş bölge yöneticisi Edip Gülnar’ın saldırıları ile karşılaşmışlardı. Eylemlerini Tek Gıda-İş şubesine taşıyan Tekel işçileri Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, bölge temsilcisi Edip Gülnar ve bürokratik tüm sendikacıların istifası talebiyle açlık grevine başladılar.

Sendika önünde bir basın açıklaması yapan Tekel işçilerine, çok sayıda kitle örgütü, devrimci ve sol çevreler de destek verdi.

Basın açıklamasını Tekel işçileri adına Kenan Aslantaş okudu. 26 Mayıs Genel Grev Genel Direniş eyleminden sendikaların kaçışını üstüne basa basa teşhir eden Aslantaş “Sendikal ihanete karşı Türk-iş’i işgal ettik. Bu sendikalar kimsenin malı değildir. Keyfi davranacakların mekanı değildir, bu sendika bizimdir işçilerindir” dedi.

Tekel İşçisi Aslantaş,’‘Edip Gülnar ve Türk-İş yönetimini protesto etmek ve 22 Şubat’ta verdikleri Genel Grev sözüne sahip çıkmasını sağlamak için binamızda bir günlük açlık grevi yapacağımızı bilgilerinize sunuyoruz.”dedi. ”Sizin huzurunuzda tüm Adana halkını geleceğine sahip çıkmaya yarın gerçekleştirilecek Genel Greve destek vermeye çağırıyoruz.”diyerek 26 Mayıs’ta güçlü ve etkili bir iş bırakmaya
çağırdı.

Basın açıklamsında sık sık “Her yer Tekel heryer direniş, Bekle bizi Ankara 1 Haziran’da oradayız, İş ekmek yoksa barış da yok, Türk-iş yönetimi istifa!’ sloganları atıldı.

Tekel İşçileri, Zonguldak’ta yaşamını yitiren maden işçilerini
unutmayacaklarını vurguladı: “İşçiler ölüyor Türk-İş susuyor!“.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*