Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da seyyar satıcı ve işportacıların öfkesi dinmiyor

Adana’da seyyar satıcı ve işportacıların öfkesi dinmiyor

Adana’da işportacıların belediyenin zabıtalar eliyle gerçekleştirdiği zorbalığa karşı eylemleri devam ediyor.

28 Ocak’ta Barış Manço Bulvarı üzerindeki semt pazarında tezgah kuran pazarcılar Çukurova Belediyesi’ne yönelik bir eylem gerçekleştirmişlerdi. Protesto eyleminde 30 yaşındaki Mehmet Oğuz üzerine benzin döküp yakarak ağır yaralanmıştı. Mehmet Oğuz Adana Balcalı Hastanesinde yoğun bakım ünitesinde yatıyor ve durumu ciddiyetini koruyor.

Seyyar satıcı veişportacılar bu kez de Çakmak Caddesinde bir işportacının tezgahına Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tarık Öncel kontrolünde saldırılıp kolunun kırılması üzerine 4 Şubat’ta bu kez Büyükşehir Belediyesi önünde tabutlu eylem yaparak siyah çelenk bıraktılar.

Bugün de seyyar satıcı ve işportacılar eylemlerine devam ettiler. 100’e yakın seyyar satıcı ve işportacı İnönü Parkı’nda kendilerini zincirleyip basın açıklaması yaparak saldırıları protesto etti. Basın açıklamasını işportacı Hikmet Akyüz okudu. Akyüz açıklamada şunlara yer verdi. “Burada bulunmamazın tek amacı geçimini sağlamakla yükümlü olduğumuz ailelerimizin geçimini sağlamak iken sanki savaşa gidiyorlarmış gibi çocuk yaşlı demeden sopalarla arabadan inip tezgahlardan önce bizlere saldırıp kafamızı, kolumuz kırıyorlar ve jop ve biber gazı ile saldırıyorlar. Zabıta Daire Başkanının derhal istifa etmemesi halinde eylemlerimiz çoğalarak devam edecektir.”

Basın açıklamasının ardından Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen seyyar satıcılar Belediye önünde yaklaşık bir saat oturma eylemi yaptılar. Eylem boyunca “Ekmek davası, hırsızlar dışarı”, “Zabıta müdürü Tarık Öncel istifa” sloganları attılar.

Eylem saat 16:00 civarında bitirildi. “Tezgahlarımıza yapılan saldırılar devam ettiği sürece ekmek davamıza sahip çıkacağız” diyen seyyar satıcı ve işportacılar daha kalabalık ve etkin eylemler yapacaklarını söylediler. Sorunun çözülmesi için 5 gün süre veren işportacılar belediye kendilerine yer verene kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler. Şimdiden dernek kurma girişimine başlayan işportacılar ekmekleri için kararlı gözüküyorlar.

Adana/DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*