Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Adana SES’ten “Tamgün Uygulaması”na karşı açıklama

Adana SES’ten “Tamgün Uygulaması”na karşı açıklama

Sağlık ve sosyal güvenlikte 30.ocak.2010’da uygulanmaya başlanan Tam Gün uygulaması, AKP hükümetin bu uygulama hakkında yaptığı sahte propagandalarına karşı KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi dün (11.02.2010) bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Adana SES şubesinde gerçekleştirilen açıklamada Dev Sağlık-İş, BTS ve İHD de yer aldı. Basın açıklamasını şube başkanı Mehmet Antmen okudu:
Eşitsizlikleri gidereceğini, sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaştıracağını ve herkesi genel sağlık sigortası ve sosyal güvenlik kapsamına alacağını, bunun için de yurttaşa ek bir yük getirmeyeceğini söyleyerek sağlık ve sosyal güvenlik alanına İMF ve DB yapısal programlarını dayatan AKP Hükümetinin cilası artık pul pul dökülüyor” diye ifade eden Antmen,
Hastanelerde alınacak ilave ücret % 30’dan %70’e çıkarıldı. SSGSS Yasasının TBMM’nde görüşüldüğü dönemde ilave ücretleri %20 – %30’larda tutacağını asla bunun üzerine çıkarılamayacağını söyleyen Sağlık Bakanı Akdağ bu durumu nasıl
izah edecektir? Sağlıkta özelleştirme programının sonucu artan sağlık harcamalarının sorumlusu yurttaş mıdır ki fatura her biçimiyle buraya kesilmektedir.
” şeklinde konuştu.

Açıklamada sağlık çalışanlarının, adı kamu olan herhangi bir hastanenin herhangi bir taşeronuna verilmiş kliniğinde tamgün çalışacak olması, bu hastanelerde sözleşmeli çalıştırma da esas alınacağından hastanelerde, iş güvencesiz ve performans üzerinden ücret alacakları tam gün köle haline getirilmesi anlamına geldiği ifade edilerek daha çok örgütlenme ve daha fazla mücadeleye vurgu yapıldı.

Dev Sağlık-İş adına Mustafa Hotlar tarafından yapılan açıklamada da, Adana Balcalı Bastanesinde kazanılmış hakların yerine getirilmemesi üzerine rektörlükle görüşmenin kabul edilmediği ve bu nedenle görüşme talepleri yerine getirilinciye kadar 18 Ocak’tan itibaren Dev Sağlık-İş üyelerinin işyerlerine bir saat geçikmeli gideceği ifade edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*