Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana Sağlıkçılar Meclisi’nden reçete eylemi

Adana Sağlıkçılar Meclisi’nden reçete eylemi

Adana Sağlıkçılar Meclisi 30 Aralık’ta 2012‘ye bir kala gelecek yılın acı reçetesini ve taleplerini dile getirmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 12:30 ‘da Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi acil kapısı önünde bir araya gelen Adana Sağlık Meclisi “Yeni yılda sağlıklı olarak barış içinde mutlu yıllar dileklerimizle” yazılı pankartın arkasında yaptıkları açıklamada önce Uludere katliamı ve dün sağlık işçilerin insanca yaşamaya yetecek bir asgari ücret talebi ile Çalışma Bakanlığı’nın önünde polis barikatı ile engellenmesi ve sağlık işçilerinin gözaltına alınması kınandı.

Açıklamada 2012 yılında daha öncede 2 TL katkı parası talebini uygulamaya koyan ancak SES sendikasının itirazı sonucu açılan davada iptal edilen katkı parası yeniden devreye konulacak, yazılan her reçetedeki üç kutu ilaç için 3 Tl, 3 kutudan sonra yazılacak her kutu için 1 TL ilaç parası alınacağını, bir çok yeşil kartın iptal edileceği, özel hastanelerdeki alınan katkı parasının da %20 ile 70 arası artırılacağı, artık yatan hastalardan da toplam tedavi giderlerinin % 1 oranda talep edileceği dile getirildi.

2012 için Mesleki bağımsızlık, iş güvencesi, can güvencesi, siyasiler tarafından hedef gösterilmeden şiddete uğramadan ve herkese yani tüm halkımıza eşit, ücretsiz, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. Biz hastalarımızı müşteri olarak görmek istemiyoruz, hastanelerin işletme olmasını kabul etmeyeceğimizi ve bununda mücadelesini 2012 yılında devam edeceklerini söylediler.

Basın açıklamasını Adana-Osmaniye Tabip Odası Genel Sekreteri Nuh Demirpas okudu. Açıklama sonrasında “İnsanca yaşayabilecek yeterli maaş”, “Çalışma koşularının düzenlenmesi”, “Haftalık çalışma 40 saat”, “Yeterli dinlenme ve izin”, “Hastalara yeterli süre en az 15 dakika” gibi talepleri içeren reçeteler dağıtıldı.

Adana Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*