Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana, Mersin, Hatay’da Newroz kutlamaları

Adana, Mersin, Hatay’da Newroz kutlamaları

ADANA
Adana’da Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu içerisinde ve dışarda bir araya gelen 5 bine yakın kişi sabah saatlerinde Newroz için toplandı. Saat 11.00’de açılış konuşmasıyla ve Newroz ateşinin yakılmasıyla başlayan Newroz tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından “Şehit namırın” sloganlarıyla devam etti. Tuncer Bakırhan ve Sevahir Tuncer’in yaptığı kısa konuşmalarının ardından sözü Tekel işçisi alarak Ankaradaki direniş sürecini aktardı. 1 Nisan’da Ankara’da direnişlerini devam ettireceklerini belirterek, eyleme çağrı yaptı.Yaşamını yitiren Tekel işçisi Hamdullah Uysal’ın şahsında tüm şehit düşen işçiler için 1 dakikalık saygı duruşu çağrısına kitle yine “Şehit namırın” sloganlarıyla cevap verdi.

Adana MKM sanatçıları ve yerel dengbejlerin verdiği konserin ardından tertip komitesi bileşenleri birer konuşma yaparak son dönemde Kürt halkına, milletvekillerine ve basına yönelik saldırı ve tutuklamaları protesto ettiler. Sanatçı Burhan Berken’in söylediği kürtçe ezgilerin ardından emek örgütlerinin ve Devrimci Proletarya okurlarının Newroz mesajları okundu. 6 saat süren Newroz eylemi halaylarla sona erdi. Çıkışta kimlik kontrolü bahanesiyle 3 kişinin gözaltına alındığı haberi dağılan kitlede öfke yarattı.


ŞAKİRPAŞA
Adana’nın Şakirpaşa semtinde Devrimci Proletarya, BDSP, Emek ve Özgürlük Cephesi ve Halk Cephesi tarafından Newroz eylemi gerçekleştirildi. Eylemden üç saat önce semtte bildiri dağıtımıyla semt sakinlerine çağrı yapıldı. Şakirpaşa mahallesinde gerçekleştirilen Newroz eylemi saat 18.00’de Newroz ateşinin yakılması ve ardından gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Şakirpaşa semt pazarı etrafında toplanan kitleye yapılan konuşmalarda “Zalimlere karşı Demirci Kawaların 2600 yıl önce yakmış olduğu Newroz ateşini halkların işçi ve emekçilerin mücadelesinde taşımaya devam edeceğimiz, tüm dünya halkları özgürleşinceye, sömürüsüz bir dünya kuruluncaya dek Newroz ateşini yakmaya devam edeceğiz” denildi. Eylem şiir dinletisi ve çekilen halayların söylenen marşların ardından atılan “Yaşasın halkların kardeşliği, Biji
bratiya gelan, Newroz biroz be, Newroz isyandır” sloganlarıyla son buldu.

OSMANİYE
Osmaniye’de yapılan kutlamaya, BDP PM üyesi Abdullah Aydemir, BDP, EMEP ve Saadet Partisi yöneticileri, kitle örgütleri temsilcileri ile birlikte yaklaşık 3 bin kişi katıldı. “Newroz kutlu olsun”, “Newroz pîroz be”, “Savaşa geçit vermeyeceğiz” pankartlarının açıldığı alanda Newroz ateşinin yakılmasından sonra konuşan BDP İl Başkanı Maşallah Çetin, halkın Newroz’unu kutladı. Daha sonra konuşan BDP PM Üyesi Abdullah Aydemir, hükümetin açılımı üzerinde durarak, Kürt sorununun muhatapları ile çözülmesini istedi. Kutlama yerel müzik gruplarının dinletisi ile sona erdi.

MERSİN
Mersin’deki Newroz kutlamaları sabahın erken saatlerinde kitlenin Metropol Miting Alanı’na akışıyla birlikte başladı. Kutlamaya aralarında BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, PM üyesi Aleddin Erdoğan, İl Başkanı Cihan Yılmaz’ın da bulunduğu 100 bin kişi katıldı. Alanda mücadelede yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan kutlama, Newroz ateşinin yakılmasıyla birlikte coşkulu bir şekilde başladı. Kadınlar ve gençler yöresel kıyafetleriyle kutlamaya katılırken, alandaki direklere ve yüksek binalara “Özgür yurttaşla özgür kentlere”, “Daha çok kadın daha çok demokrasi”, “Siyasi soykırımlar durdurulsun, tutuklananlar serbest bırakılsın”, “Newroz jiyana azad e”, “Newroz güneşin güler yüzüdür”, “Rebertiya azad, xweseriya azad”, “Newroz Mazlumların direnişidir” yazılı pankartlar asıldı.

HATAY
Antakya Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen Newroz kutlaması, Antakya Uğur Mumcu Alanı’nda gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı Antakya’daki Newroz kutlamasında “Biji Newroz”, “Newroz piroz be” sloganları atılırken, Ateşler yakıldı ve davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Gerçekleşen Newroz kutlamasında Tertip Komitesi adına Fatoş Yener ve Berkat Kar, birer konuşma yaptı. Yener ve Kar, Kürt sorununun çözümünün Kürt halkı ve temsilcilerinin muhatap alınmadığı takdirde sonuca ulaşmayacağını ifade etti. Newroz kutlamaları ayrıca Hatay’ın İskenderun İlçesi, Dörtyol ve Hassa ilçelerinde eş zamanlı kutlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*