Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana İHD’den Mazlum Akay raporu

Adana İHD’den Mazlum Akay raporu

29.07.2012 tarihinde, Adana‘nın Yüreğir ilçesi Anadolu Mahellesi‘nde Abdullah Öcalan üzerindeki tecriti protesto eylemi yapılırken polis tarafından atılan gaz bombası mahalle bakkalından çıkıp evine gitmekte olan 11 yaşındaki Mazlum Akay isimli çocuğun isbet etmiş ve Mazlum’un ölümüne neden olmuştu.

Bakanın “Ottur zararı yoktur” açıklamaları ile gazın zararsız olduğunu anlata dursun gaz bombası yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Adana’da yaşanan ve bir çocuğun ölümüne neden olan olay ile ilgili İHD Adana Şubesi bir ön inceleme raporu yayınladı.

Raporda olayın münferit bir olay olmadığı kitle eylemlerine müdahele sırasında yaşanan bu şiddetin sistemli ve planlı olduğu belirtilirken raporun sunulmasının sorumluların açığa çıkartılması ve cezalandırılması için sorumluluğumuzun gereği olarak görüyoruz deniliyor.

Raporda olayın görgü tanıklarıyla görüşmeler şöyle aktarılıyor;
Nedret Esmer; “Çocuklar sokakta oyun oynuyorlardı, polis gaz bombası sıktı ve mazlum’un arkadan kafasına değdi. Mazlum yüz üstü yere düştü, yere düştüğünde elinde 2.5 lt kola ve ekmek vardı.”

Mazlum’un yanındaki arkadaşı Hüsamettin Şengül; “Mazlumla birlikteydik, polis sokağa gaz bombası sıkıyordu, biz de kaçtık. kaçarken Mazlum’un başına gaz bombası değdi ve yüz üstü yere düştü. Ağzından, burnundan kan akıyordu ben ve bir arkadaşım mazlumu komşumuzun evine çektik, bir komşumuz geldi, kucaklayıp evlerine götürdü”.

Komşusu Saadet Dizman; “İftardan sonra namaz kılıyordum. Kızım bağırarak “çocuğun kafasına gaz bombası düştü, anne koş” deyince, namazı bırakıp sokağa çıktığımda Mazlum’u yerde yüzükoyun yattığını gördüm. Çocuğun ağzından burnundan kanlar akıyordu. kafasının arkası balon gibi Çocuk “anne” diye inliyordu. çocuğu kaptığım gibi evine götürdüm. Komşumuz Mazlum’u hastaneye götürdü.
Küçük ve daracık sokağımızda ve diğer sokaklarda eylem olmamasına rağmen, birçok sokağa her pazar günü onlarca gaz bombası atılıyor. Atılan gaz bombalarından dolayı birçok insan rahatsızlanıyor ve kendilerini hastanelere zor atıyorlar”

Babası Mustafa Akay; “Mazlumun kola ve ekmek almak için bakkala gittiğini, eve gelirken polisin kafasına gaz bombası sıkıldığını ve hastaneye kaldırıldığını duydum. Oğlum mazlum, polisin sokağa rast gele sıktığı gaz bombasıyla yaralandı ve geçirdiği beyin kanaması sonucunda ameliyata alındı ve bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra 04.08.2012 tarihinde yaşamını yitirdi. Adana polisi oğlumu katletti” dedi.

Komisyon raporun sonunucunu ise şöyle belirtiyor;

“Yukarıdaki tanık ifadelerinden ve verilen bilgilerden de anlaşıldığı gibi, güvenlik kuvvetleri kimyasal ajanları, bir olayı kontrol altına almak için kullanmaktan ziyade; bir mahalleye korku salma, insanları sindirme, evlerine “hapis etme” aracı olarak kullandığı görülmektedir.

Mazlum Akay adındaki çocuğun başına aldığı gaz bombası fişeği (kapsülü) darbesi ile yaşamını yitirmesi olayı; “kimyasal ajanların” güvenlik kuvvetleri tarafından kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanımının ne tür olumsuz sonuçlar yaratabildiğine yeni bir örnektir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*