Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Adana Balcalı Hastanesi’nde taşerona geçit verilmedi

Adana Balcalı Hastanesi’nde taşerona geçit verilmedi

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde 7 Ekim’de yapılması planlanan hukuksuz ihale nedeniyle 4-5-6 Ekim’de rektörlüğe karşı yarım saat ve 45 dakika işe geç başlayarak uyarı eylemleri yapıldı. Bilindiği üzere Balcalı taşeron işçileri yaklaşık iki ay önce 150 kişilik sağlık personeli için ihale yapılacağının haberini aldıklarında salonun ününde kararlı duruşlarıyla ihaleyi iptal ettirmişlerdi.

Fakat üniversite ve hastane yönetimi tüm uyarı eylemlerine rağmen 7 Ekim’de yapacağını ilan ettiği hukuksuz ihaleden vazgeçmedi. Bunun üzerine Devrimci Sağlık-İş ve SES Adana şube üyeleri 7 Ekim sabah saat 08:0’den itibaren “Mücadeleyle kazandık, İhale masasında kaybetmeyeceğiz” pankartı altında Poliklinikler önünde “İşçiler burada yönetim nerede, direne direne kazanacağız” sloganlarıyla, ıslık ve alkışlarla oturma eylemine başladılar. Saat 10:00’da başlayacak işçi alım ihalesine karşı süren eylem, saat 09:30 sularında ihale salonunundevam etti. “Sağlık hakkı satılamaz, Bu ihale burada yapılamaz, Rektör istifa, yönetim istifa” sloganlarıyla ihale salonu işçiler tarafından ablukaya alındı.

Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ve TTB Genel Başkanı Eris Bilaloğu birer konuşma yaptılar. Önce Çerkezğolu konuşmasını yaptı. Çerkezoğlu “Yıllardır insan ihaleyle çalıştırılmaz, sağlıkta taşeron olmaz diyerek taşeron çalıştırmanın yasaklanması talebiyle güvenceli iş, güvenceli gelecek mücadelesi veriyoruz. 118 bin sağlık emekçisi yapılan ihalelerle taşeron şirket şirketler aracılığı ile çalıştırılmaktadır. Bu rakama üniversite hastaneleri de eklendiğinde kamu sağlık kurumlarında çalışan taşeron sağlık işçisi sayısı 150 bine yaklaşmıştır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bin 200 sağlık çalışanı 13 Ocak 2010 tarihi itibariyle Çalışma Bakanlığı kararı ile asıl işveren olan üniversite hastanesinin işçi olarak tescil edilmişti. Ancak Çukurova Üniversitesi yönetimi idari ve hukuksal olarak kesinleşmiş olan bu kararın gereğini yapmadığı gibi 7 Ekim günü yapacağını açıkladığı hukuken yapılması mümkün olmayan bir ihale ile açıkça hukuku yok saymıştır” dedi. Çerkezoğlu “Bizler, yıllardır emek verdiğimiz hastanelerin işçisi olduğumuzu biliyor ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. İnsanca çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Çerkezoğlu’nun ardından SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun da bir konuşma yaptı. Yorgun, Rektörlüğün ihale masasına oturmasının 12 Eylül zihniyetinin bir uzantısı olduğunu söyledi. Mücadelede “Yaşasın hakların kardeşliği vurgusuyla buralara gelindi. Tuzla’da maden ocaklarında, tersanelerde, kot taşlama işçilerinin iş cinayetlerine kurban edilmesi taşeronluk zihniyetidir. Bu ihaleyi size yaptırmayız” diyerek konuşmasını bitirdi.

TTB Genel Başkanı Eris Bilaloğlu da konuşmasında birleşik mücadeleye dikkat çekti.

Saat 10:00 olduğunda ihale salonundan ihalenin iptaline dair bilgi gelmeyince, işçiler Rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Rektörlük binasının önüne gelindiğinde, genel başkanlar rektörle görüşmek istese de ancak ikinci rektörle bir görüşme gerçekleştirildi. İkinci rektör ihalenin iptal edildiğini belirtse de işçiler bu sözlerle tatmin olmadı. Bunun üzerine başhekimle görüşülmek üzere tekrar hastane önüne doğru yürüyüşe geçildi.

Poliklinikler önüne gelindiğinde sendika ve oda başkanları başhekimle görüşmeye gitti. Bu arada öğle tatili başlayınca birçok işçi eylem yerine geldi. Görüşme sonuçlanıncaya kadar tekrar oturma eylemine geçildi. Bu arada İstanbul Devrimci Sağlık-İş üyeleri, Mersin Toros Devlet Hastanesi sağlık emekçileri de eyleme destek için geldiler. Gelen işçiler de birer konuşma yaptılar. İşçilerin ardından SES Adana Şubesi dönem sözcüsü Mehmet Antmen’in 3 gündür İstanbul Tek Gıda-İş önünde tekrar direnişe geçen Tekel işçilerine değinmesiyle direnişteki işçilere hep birlikte selam gönderildi. Hep bir ağızdan “Tekel işçisi direnişin simgesi” sloganı atıldı. Devrimci Proletarya olarak birçok kez Tekel işçilerinin direnişini selamlamak gerektiğini, kurtuluşun birleşik mücadeleden geçtiğini, sınıf dayanışmasına vurgu yapsak da önceleri bu isteğimiz Devrimci Sağlık-İş Başkanı tarafından geçiştirildi. Ancak Kızıl Bayrak okurlarıyla birlikte bu isteğimizde ısrarlı olduk ve Tekel işçilerinin direnişi selamlandı.

Saat 12:30’da başhekimle görüşme sonuçlandı. Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu başhekimle konuşmaların sonucunu işçilere aktardı. İhale şimdilik iptal edilmişti. Ancak bu zihniyet devam ettikçe ihalelerin devam edeceğini vurgulayan Çerkezoğlu “Ancak tüm sağlık emekçileri olarak birlikte mücadele edersek ihaleleri durdurabiliriz” diyerek eylemin sona erdiğini bildirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*