Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » AD Demirel İşçilerine Polis Saldırısı

AD Demirel İşçilerine Polis Saldırısı

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında çalıştıkları fabrika kapatılan AD Demirel işçileri, gasp edilen ücretleri ve kıdem tazminatlarını alabilmek için eylem yaptı. Ankara’da şirketin bahçesine çadır kuran işçiler polis saldırısına uğradı.

Kocaeli’nde İzmit Plaj Yolu’nda bulunan ve geçtiğimiz yıl kapatılan AD Demirel fabrikasında ücretleri ve kıdem tazminatları gasp edilen işçiler, mücadelelerini Ankara’daki şirket merkezine taşıdı. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 8 işçi, AD Demirel’in önüne gelerek “Kıdem tazminatımız ve alacaklarımız derhal ödensin, Atilla Doğan Demirel işçileri” yazılı pankartla şirketin önünü kapadı

 

Eylem hakkında bilgi veren işçi 2014 yılı Eylül ayında işten çıkarıldıklarını,

ancak tazminatlarının ve iki maaşlarının ödenmediğini söyledi. Şirketin kendi imzaladığı protokole bile uymadığını ifade eden işçi, 65 kişinin mağdur olduğunu ve hakları verilmeden şirket önünden ayrılamayacaklarını söyledi.

Daha sonra şirketin önünü abluka altına alan polis, Şirketin girişinin kapatılmasının yasal olmadığını ve bir işgal eylemi olduğunu öne sürerek işçilere eylemi bitirme dayatmasında bulundu. Polisin dayatmasını kabul etmeyen işçiler ise direniş alanını terk etmedi.

Polis bunun üzerine saldırıya geçerek işçileri darp etti ve işçileri binanın karşısındaki kaldırıma sürdü. Polis işçilerin direniş çadırını ve taburelerini de gasp etti.

İşçilerin eyleminin devam ettiği öğrenildi.

İşçiler daha önce patron Atilla Doğan İstanbul Vaniköy’deki evinin önünde eylem yapmıştı.

Kızılbayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*