Anasayfa » GÜNDEM » Abdullah Öcalan: Açlık grevlerine son verilsin

Abdullah Öcalan: Açlık grevlerine son verilsin

(ANF’den derlenmiştir)
Abdullah Öcalan: Açlık grevlerine son verilsin
17 Kasım 2012/ 18:33

İstanbul – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan İmralı Adası’na gitti. Mehmet Öcalan’ın verdiği bilgilere göre Abdullah Öcalan, “Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler” dedi.

DİHA’nın haberine göre Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan ile görüştü.

Öcalan adadan dönüşünde yaptığı görüşmeye ilişkin, şu bilgileri verdi: “Ben bugün İmralı Cezaevi’nde kalan ağabeyim Sayın Abdullah Öcalan ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisi açlık grevlerine ilişkin yaptığı çağrıyı zaman kaybetmeden kamuoyuyla paylaşmamı istedi. Ağabeyimin çağrısı şöyle: ‘Açlık grevine girenler dışarıdakilerin yapması gereken işi ve sorumluluğu kendi üzerlerine almışlardır. Dışarıdakiler, kendi görev ve sorumluluklarını zaten zor şartlarda olan, hasta olan, dört duvar arasındaki tutsaklara yüklemesinler. Açlık grevi eylem tarzı olarak genel itibariyle doğru bulmamakla birlikte, açlık grevleri yapılacaksa bile içeridekilerin değil dışarısının yapması gerekir. Açlık grevi eylemi çok anlamlıdır. Bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır. Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler. Buradan açlık grevindeki herkese özellikle birinci ve ikinci gruptakilere tek tek selamlarımı söylüyorum.”

Demirtaş: Tutsaklar bırakmadan vekiller de bırakmayacak
18:57 / 17 Kasım 2012

Amed – BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mehmet Öcalan’ın İmralı’ya gidişinin kendi destekleriyle olduğunu belirterek, tutsakların açlık grevini bırakmadan milletvekillerinin eylemlerine son vermeyeceğini söyledi.

İmralı ile yapılan görüşmenin tecridin tümden kalkması konusunda ön açıcı olmasını dilediklerin kaydeden Demirtaş, “BDP olarak bu çağrıyı biz de destekliyoruz. Tutsakların bu çağrılara binaen yeni bir değerlendirme yapacaklarını umut ediyorum. Mehmet Öcalan’ın adaya gidişi bizim desteğimizle gerçekleşmiştir. Sorunların siyaseten ve barışçıl yollardan çözümü için yeni fırsatların doğmasını vesile olacak bir gelişme olmasını istiyoruz. Tutsaklar bırakmadan bizim milletvekillerimiz açlık grevini bırakmaz. Daha sonra değerlendirme yapacağız” dedi.

TUĞLUK VE KIŞANAK: ÇAĞRI ANLAMLI TUTSAKLAR DİKKATE ALMALI

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi ile yaptığı görüşmeden haberdar olduklarını bildiren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, bu çağrının dikkate alınmasını istedi.

Kışanak ve Tuğluk ortak yazılı açıklamada “İmralı’daki görüşmeden sonra yaptığı açıklamayı önemsiyoruz. Sayın Öcalan’ın açlık grevlerinin bırakılması yönündeki çağrısını, cezaevlerinde açlık grevinde olan tüm tutsakların dikkate alacağını umuyoruz” dedi.

Hükümetin de bu çağrıyı ve adımı doğru okuması gerektiği belirtilen açıklamada, “Haklı ve meşru talepler doğrultusunda adım atılması için, bu çağrının bir vesile olması gerekiyor” diye kaydedildi.

BDP’li vekiller iki cezaevine gitti
19:12 / 17 Kasım 2012

Amed – Mehmet Öcalan’ın İmralı’da yaptığı görüşmenin ardından açlık grevlerine son verilmesi çağrısı üzerine DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk ile İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel tutsak yakınları ile birlikte E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitti.

Milletvekillerinin cezaevi yetkilileriyle görüştüğü bildirilirken, D Tipi Kapalı Cezaevi’ne de BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in tutsak yakınlarıyla gittiği öğrenildi.

Polisten ‘Öcalan konuştu’ anonsu
19:32 / 17 Kasım 2012

Amed – Diyarbakır’da günboyu süren kepenk kapama ve gösterilerin ardından, İmralı ile yapılan görüşmenin basına yansıması ardından polisler Bağlar ilçesinde halen yer yer ateş yakan ve gösteri yapan gruplara yönelik anons yaptı.

Zırhlı polis araçlarından semt ve mahalle girişlerinde anons yapan polisler, “Abdullah Öcalan açlık grevlerini sona erdirin demiş. Eylemlerinize son verin” diye uyarı yapması dikkatleri çekti.

Polisin anonsuna molotoflu cevap
22:27 / 17 Kasım 2012

İSTANBUL – Gazi Mahallesi’nde açlık grevinde bulunan kitlenin yanına gelen polise ait zırhlı araçlar “Öcalan açlık grevlerini bırakın dedi. Siz de açlık grevlerini bırakın” anonsu yaptı. Bunun üzerine kitle araca molotofkokteyli atarak cevap verdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla yaptığı “Açlık grevlerini bitirin” çağrısını polis de Gazi Mahallesi’nde zırhlı araçlarla halka duyurdu. Kemal Pir Parkı’nda açlık grevinde bulunan kitlenin yanından geçen akrep tipi zırhlı araçlar anons yaparak, “Öcalan açlık grevlerini bırakın, dedi. Siz de açlık grevlerini bırakıp evinize dönün” dedi. Polisin bu çağrısına kitle molotofkokteylleri atarak cevap verdi. Parkta kitlenin bekleyişi sürerken her geçen saat sayıları artıyor.

Kışanak: Tutsaklardan gelecek açıklama beklenmeli
22:43 / 17 Kasım 2012

AMED – Diyarbakır D tipi kapalı cezaevinde açlık grevindeki tutsaklarla görüşerek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajını ileten BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, çağrıyı değerlendireceklerini belirten tutsaklardan gelecek açıklamanın beklenmesi gerektiğini söyledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın açlık grevinde olan tutsakların açlık grevlerini sonlandırması için yaptığı çağrının ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklarla görüşme yapıldı. Cezaevine giden BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, tutsaklarla yaptığı görüşmenin ardından cezaevi önünde yaptığı açıklamada, Öcalan’ın çağrısını açlık grevindeki tutsaklara ilettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Açlık grevindeki tutsaklar bize şunu söyledi; ‘Sayın Abdullah Öcalan’ın çağrısı bizim açımızdan önemlidir. Bu çağrıyı açlık grevinde olan arkadaşlarımızla birlikte değerlendireceğiz.’ Yapacakları değerlendirmenin ardından bir açıklama yapacaklarını ve kamuoyunu bilgilendireceklerini bize illetiler. Umarız tutukluların açıklamaları olumlu yönde olur. Bizim beklentimizde bu.”

Kışanak, tutsakların kararının olumlu yönde olması durumunda açlık grevinde olan birinci ve ikinci grupta yer alan tutsakların hastanede tedavi edileceklerini belirterek, “Tutsakların kararını açıklamaları sabahı da bulabilir. Tutsaklar kendi arasındaki değerlendirmeyi sürdürüyor. Biz tutsakların kararı için tekrar cezaevine gidip bekleyeceğiz” dedi.

Kışanak kendilerinin açlık grevini bitirip bitirmeyecekleri yönündeki soruya ise, tutsakların kararını bekleyeceklerini ve bu karara göre bir değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Açıklamanın ardından Kışanak tekrar cezaevine geçti.

Tutsaklar: Önderliğimizin söyledikleri bizim için esastır
23:29 / 17 Kasım 2012

Amed – Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsaklarla ikinci kez görüşen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak tutsakların, “Önderliğimizin söyledikleri bizim için esastır. Hiç tartışmasız gereğini yerine getireceğiz” dediğini aktardı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın açlık grevinde olan tutsakların açlık grevlerini sonlandırması için yaptığı çağrının ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklarla görüşme yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Hakkari Milletvekili Adil Kurt, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve BDP Genel Başkan Yardımcısı avukat Meral Danış Beştaş cezaevi çıkışında ortak açıklamada bulundu.

Öcalan’ın çağrısını açlık grevindeki tutsaklara ilettiklerini belirten Kışanak, “Açlık grevindeki tutsaklar bize şunu söyledi; ‘Önderliğimizin söyledikleri bizim için esastır. Hiç tartışmasız gereğini yerine getireceğiz. Bu çağrı oldukça önemli ve değerlidir. Ancak cezaevlerinde çok sayıda arkadaşlarımız var. Henüz kendilerine ulaşamadığımız, irade beyanı alamadığımız için bu gece tartışmaya, değerlendirme yapmaya ihtiyacımız var” diye aktardı.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 67 gündür bedenlerini ölüme yatıran tutsakların bu konudaki açıklamaların yarın sabah yapacaklarını aktaran Kışanak, gazetecilerin ‘açlık grevi bitti mi?’ sorularına karşılık, “Ben sadece kendilerinin cümlelerini tekrarladım. Biz bu cümleden şunu anlıyoruz ki; bu konuda umutlu şeyler olacak” diye yanıt verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*