Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Abdocan İçin Antakya’da Anma

Abdocan İçin Antakya’da Anma

3 Haziran 2013 günü Antakya’da, polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu 22 yaşında yaşamını yitiren Abdullah Cömert için ailesi, sevenleri, dostları ve demokratik kitle örgütleri öldürüldüğü günün 1. yıl dönümünde öldürüldüğü noktada bir araya geldi

Gerçekleşen anmaya Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert, babası Edip Cömert, ağabeyleri Zafer ve Adnan Cömert, Haziran İsyanı sırasında yaşamlarını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz ile Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan katıldı.

Cömert ailesinin düzenlediği anma etkinliğine Antakya Dayanışma bileşenleri Ahmet Atakan sokağında saat 22.00′de bir araya gelerek düzenledikleri yürüyüşle katıldı. Adalet talebinin sıkça dillendirildiği yürüyüşte Haziran İsyanı’nda polisin şiddetine maruz kalan, bu nedenle yaşamını yitiren, sakat kalan, yaralanan insanlar anıldı.

Anma etkinliği Abdocan’ın vurulduğu sokakta

Yüzlerce Antakyalının katıldığı anma etkinliğinde siyasi partilerin temsilcileri ve belediye başkanları da yer aldı.

Cömert’in yaşamını yitirdiği yerde yapılan saygı duruşumun ardından bir konuşma yapan ve yaşanan polis cinayetine ilişkin dava sürecinin 4 Temmuz’da başlayacağı bilgisini veren Avukat Hatice Can, şöyle konuştu:

​“Bugün, 3 Haziran 2014… Bugün, Abdullah Cömert’in katledilişinin üzerinden 4 mevsim, 365 gün geçti. 2013 Haziran’ında; kadını, genci, erkeği, herkes, AKP’nin, hayatın bütün alanlarına müdahalesine ‘dur’ demek için, demokratik bir biçimde yollara çıktı, demokratik bir biçimde istemlerini yükseltti. Bütün demokratik eylemlerde olduğu gibi, iktidar, otoriterleşen yapısıyla, totaliterliğe giden yapısıyla, polis devletini oluşturan yapısıyla, biber gazı, TOMA ve tazyikli sularla Türkiye’nin her yerinde bir zulüm estirdi. Bu zulmün en büyüğü, Antakya’ya düştü. Antakya, Haziran ayında; güzel gözlü, güzel gülüşlü 3 gencini yitirdi, 3 gencini toprağa verdi. Haziran eylemlerinde ilk düşenlerden birisi, Abdullah Cömert’ti. Ama Abdullah Cömert’in düşmesi yetmedi onlara. Yetmedi zalimlere! Türkiye’nin her tarafında Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım ve Hasan Ferit Gedik ve en son Berkin Elvan’ı da toprağa verdik. Ama onlar, bu dönemde toprağa verdiğimiz çocuklar, ülkemizdeki umudu da yeşerttiler.

abdocan9

​Ve bugün diyoruz ki; biz ağlamayacağız ve geçen sene, Gezi eylemlerinde söylendiği gibi, bugün de aynı inançla, aynı kararlılıkla diyoruz ki: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.”

Sanık polis görev başında

​Abdullah Cümert Davası’nın Avukatı Hatice Can, iddianamesi Hatay  2.Ağır   Ceza  Mahkemesi  tarafından  kabul edilen davada tek sanık olarak yargılanacak olan polis memuru A.K.’nin tutuklu olmadığını, aksine görevinin başında olduğunu söyledi ve ekledi:

​“Sonuna kadar, adalet oluşuncaya kadar, katiller yargı önünde hesap verinceye kadar adalet arayışımız devam edecek.”

Abdullah Cömert’in ölümünün ardından her pazartesi düzenlenen anma eylemlerinde yer alan ve böyle bir anmada polisin şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ise, “Burada hepimiz büyük bir aile olduk.Failler hala yakalanmadılar, hala cezalarını almadılar. Onlar yaşadığı sürece katil olarak yaşayacaklar. Ama bizim evlatlarımız, şerefiyle ve namusuyla anılacaklar. Ben herkesin dediği gibi, ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ diyorum. Çünkü Devrim Şehitleri ölümsüzdür. O kadar eminim ki onların Cennet’e gittiğine. Evet, onlar, Cennetin Çocukları oldular. Ama onları öldürenlere Cehennem ’in kapıları bile kapalı olacak. Çünkü onlar, hayatları boyunca katil olarak yaşayacaklar.” dedi.

​Abdullah Cömert’in hayatını kaybettiği haberini, oğlu Ali İsmail Korkmaz’ı Eskişehir’de ziyareti esnasında aldığını söyleyen Emel Korkmaz ise yaptığı konuşmada “Alişim 38 gün direndi. O da diğer kardeşleri, ağabeyleri gibi toprağa düştü. Ama inanın ki, onun gururuyla yaşıyorum. Çocuklarımızın gururuyla yaşıyoruz. Allah kimseye böyle bir acı vermesin.” diyerek sorumluların derhal cezalandırmasını istedi.

Anma etkinliği slayt gösteriminin ardından sona erdi.

Kaynak: Sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*