Anasayfa » DÜNYA » ABD’de Öfke Dinmiyor

ABD’de Öfke Dinmiyor

ABD’de polisin siyahi işçi ve emekçilere yönelik katliamlarıda bu cinayetlere dönük eylemlerde devam ediyor. ABD New York ve Kaliforniya başta olmak üzere bir çok eyelatte eylemler sürüyor. Eylemler sırasında yüzlerce kişi gözlatına alındı.

ABD’de yargı ülkemizde de olduğu katil polisleri koruyor. Katil polislerin  birer birer aklanması ile ilgili eylemler tüm şiddetiyle devam ediyor. Üç siyahinin katledilmesi sonrasında başlayan eylemler dün gece de devam etti. Polisin Obama’nın açıklamaları doğrultusunda “göz yummayıp” saldırıya geçtiği. Polis talimat doğrultusunda yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

New York’taki eylemlerde kentte katledilen 28 yaşındaki Afro-Amerikan Akai Gurley için düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı. “Akai masumdur, polis katil” sloganlarının atıldığı cenaze yürüyüşünde polise duyulan öfke de sloganlara ve dövizlere yansıdı.

Cenaze sonrasında kitlenin yürüyüşe devam etmesinin ardından polis kitleye saldırdı. Eylemciler polis saldırısına barikatlar ve barikatları ateşe vererek  cevap verdi

Katil polis Peter Liang ile ilgili jüri kararı beklenirken, Emniyet ve Savcılık’tan farklı açıklamalar geldi.  New York Emniyeti, Liang’ın silahını yanlışlıkla ateşlemiş olabileceğini söyleyerek cinayete “kaza” süsü verirken, Savcılık ise polisin aklanması halinde kararı iade edeceğini belirtti.

Ferguson’da Michael Brown adlı 18 yaşındaki siyahi gencin polis tarafından katledilmesi ve katil polisin aklanması ülke genelinde siyahiler başta olmak üzere ırkçılık ve polis şiddeti karşıtlarının sokaklara dökülmesine yol açtı. Cinayetler New York’ta Eric Garner’in öldürülmesiyle devam edince eylemler tüm ülkeye yayıldı. Son olarak Akai Gurler katledildi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*