Anasayfa » DÜNYA » ABD’de fast food grevi

ABD’de fast food grevi

ABD’de 2011’de beyaz yakalıların başını çektiği “Wall Street’i işgal Et” eylemlerinden sonra, şimdi de fast food işçileri ayakta.

Sendika ve ücret artışı talebiyle başlayan kampanya 100 kente yayılan gösterilere dönüştü.Fast food işçilerinin makul ücret talebiyle işverenlerle masaya oturabilecek bir sendika istemeleriyle başlayan mücadele dinamiği, ülkenin geneline yayılan bir protesto hareketine dönüştüAsgari ücretli diğer sektör çalışanlarının da desteklediği fast food işçileri, Mc Donald’s, Burger King, KFC, Wendy’s ve Taco Bell gibi zincir restoranların önlerinde ortalama 8,94 dolar olan saatlik ücretlerinin 15 dolara yükseltilmesi için eylem yaptNew York’ta bir Mc Donald’s şubesine giren yaklaşık 100 işçi, “7,25 dolarla yaşayamayız” diye sloganlarla işgal ettiler. Polis tarafından dışarı çıkarılan işçiler bir süre daha eylemlerini Mc Donalds önünde sürdürdüler.

New Yorklu fast food işçileri saat 16.00’da da Foley Meydanı’nda bir gösterisi gerçekleştirdi. Mavi renkli tişörtler giyen eylemciler pankartlar taşıyarak, sloganlar attı. Eylemcilerin hazırladıkları ışıklı pankartlar yoğun ilgi gördü. “Adalet istiyoruz, şimdi istiyoruz” sloganları atan eylemciler, “Kavgamız yaşanabilir bir ücret için” ve “7,25 dolarla yaşanmaz, saatlik ücret için 15 dolar istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı

Fast food işçilerine düşük ücretli başka iş kollarında çalışanlar, bazı sanatçılar, aktivistler ve Wall Street’i İşgal Et oluşumundan destek geldi.Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemlerde,işçilere destek veren farklı sektörlerden  işçiler kıyafetlerine mesleklerini tanıtan yazılar astılar.

İşçiler  Atlanta’da ise gösteri yapmak için Burger King’i hedef seçti. Fast food işçilerinin bir süredir devam eden eylemleri nedeniyle California, Connecticut, Rhode Island ve New Jersey’de asgari ücret artışına gidilmişti.

ABD’de fast food sektöründe yaklaşık 3,5 milyon kişi çalışıyor. Asgari ücretin saatinin 7,25 dolar olduğu ülkede fast food çalışanları ortalama 8,94 dolar kazanıyor. İşçiler almış oldukları saatlik ücretin 15 dolara yükseltilmesini istiyor. Fast food sektöründeki tekellerin yılda yaklaşık 200 milyar dolarlık bütçeye sahip oldukları biliniyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*