Anasayfa » DÜNYA » ABD’de 50 bin otomobil işçisi greve çıktı

ABD’de 50 bin otomobil işçisi greve çıktı

ABD’de 2008 krizinden itibaren en büyük grev. General Motors’da 48 bin işçi greve çıktı. Grevden yan çizmeye çalışan United Auto Workers (Birleşik Otomobil İşçileri) Sendikası, büyüyen taban öfkesi ve basıncı karşısında greve çıkmak zorunda kaldı.

En son 2007’de iflas eden GM’nin dayattığı büyük çaplı istihdam ve ücret-hak kesintilerine karşı 2 günlük greve çıkan GM işçileri, Sendika patronlarının teslimiyetçi uzlaşmasına karşı boyun eğmişlerdi.

Ancak bu kez işçilerin mücadele azmi daha büyük. Geçen 10 yıl içinde ücret ve haklar 3’te bire yakın düştü, çalışma koşulları ve temposu insanüstü bir düzeyde arttı. Üstelik satışları yine düşme ve elektrikli otomobile geçişte sorunlar yaşan GM, Ohio ve Michigan’daki 2 dev montaj fabrikasını kaparak, ücretlerin daha düşük olduğu güney bölgesine taşıma kararı aldı.

İşçilerin büyüyen tepkisi karşısında, GM bir takım yeni yatırımlar yapma, kapanacak fabrikalar yerine 5400 işçiye yeni iş alanı yaratma, ücret ve sosyal haklarda kısmi iyileştirme vaatlerinde bulundu. Sendikanın bunları kabullenme eğilimine karşın, işçiler ne sendikaya ne de dev şirkete güvenmiyorlar, bunların gerçekleşse bile fabrika kapama ve taşımalardan kaynaklanacak büyük kayıplarını gidermeyeceğini görüyorlar. Bu yüzden sendikaya rağmen grev oylamasından büyük çoğunlukla grev kararı çıktı.

İşçiler, GM’nin Ohio fabrikasını elektrikli araç bataryası üretim fabrikasına çevirme vaadini de reddettiler.

ABD’de son dönemin en büyük grev, Beyaz Saray’ı da tedirgin etti. Trump, ABD ekonomisinde yeni bir kriz sinyallerinin arttığı koşullarda, grev ve direnişlerin yaygınlaşmasından duyduğu korkuyu açık ederek, sendikayı şirketle bir an önce uzlaşmaya çağıran bir mesaj attı. İşçilerin büyük bölümü, devletin TİS sürecine bu gibi müdahalelerine tepki göstererek, yanıt verdiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*