Anasayfa » GÜNDEM » Baskılar tutuklamalar bizleri yıldıramaz

Baskılar tutuklamalar bizleri yıldıramaz

9 DHF’li tutuklandı, Halkın Günlüğü susturulamaz!

27 Mayıs sabahı ve sonrasında yapılan baskınlarda gözaltına alınan DHF’lilerden 9’u dün tutuklanarak Metris Hapishanesi’ne gönderildi

27 Mayıs sabahı ve sonrasında yapılan baskınlarda gözaltına alınan 26 DHF’li dün sabah Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. 15 DHF’li savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken 11 DHF’liyse dün akşam tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Dün gece geç saatlerde görülen mahkeme 9 DHF’linin tutukluluğuna karar verdi. Tutuklanan DHF’lilerin isimleri şöyle: Sinan Candan, Erdal Sönmez, Erdem Taş, Halil İbrahim Şeker, Akın Odabaş, Çağlar Fakir, Eren Sayılgan, Özgürhan Memiş ve Fırat Önal.   Mahkeme Taylan Erdoğan ve Kadir Çelik’in ise serbest bırakılmasına karar verdi. Tutuklanan DHF’liler Metris Hapishanesi’ne gönderildi.

Edindiğimiz bilgilere göre DHF’liler yöneltilen ‘suçlamalar’ 18 Mayıs, 19 Aralık, 12 Mart ve 17’ler anmalarına, 1 Mayıs, İç Güvenlik ve Berkin Elvan eylemlerine katılmak.

Tutuklama ve gözaltı saldırısına karşı Halkın Günlüğü Gazetesi bir açıklama yayınlayarak şunları ifade etti;

“Haklılığımız ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle yolumuza daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Hiçbir güç bizleri, işçilerin, emekçilerin ve ezilen halkların sesini ve soluğunu kitlelere taşımamızı engelleyemeyecektir”

Devrimci, demokratik ve ilerici toplumsal güçlere yönelik devletin pervasız saldırıları hız kesmeden devam ediyor. HDP seçim çalışmalarına, SDP ve Gelecek gazetesine, en sonda 27 Mayıs’ta İstanbul’da Demokratik Haklar Federasyonu(DHF) ve gazetemiz Halkın Günlüğü’ne yönelik gerçekleştirilen baskın ve gözaltı saldırılarında onlarca kişi gözaltına alındı. SDP ve Gelecek Gazetesi’ne yönelik baskınlarda 7 kişi, DHF’ye yönelik yapılan baskınlarda ise 27 kişi gözaltına alınırken bir çok kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

Yazı işleri müdürümüz Serdar Kaya hakkında yakalama kararı

Devrimci basın cephesi zemininde işçilerin, emekçilerin ve ezilen halkların sesi olan gazetemiz Halkın Günlüğü, dün olduğu gibi bugün de devletin saldırılarının hedefi durumundadır. Bugüne kadar onlarca kez gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalan gazetemiz her defasında haklılığından aldığı güçle yoluna daha güçlü bir şekilde devam etmiştir. 27 Mayıs’ta İstanbul’da DHF’ ye yönelik olarak gerçekleştirilen baskınlarda, gazete çalışanlarımızın kaldığı ev de basılarak dağıtılmış ve gazetemize ait iki adet bilgisayara da el konulmuştur. Baskın sırasında evde olmayan gazetemizin yazı işleri müdürü Serdar Kaya hakkında ise savcılık tarafından yakalama kararı çıkarıldığı ifade edilmiştir.

Halkların sesi, soluğu olmaya devam edeceğiz

Gazetemize dönük devletin pervasız saldırıları dün olduğu gibi bugün de bizleri mücadelemizden alıkoyamayacaktır. Haklılığımız ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle yolumuza daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Hiçbir güç bizleri, işçilerin, emekçilerin ve ezilen halkların sesini ve soluğunu kitlelere taşımamızı engelleyemeyecektir.

Baskılar bizi yıldıramaz!

Halkın Günlüğü susturulamaz!  

Halkın Günlüğü Gazetesi

Gelecek Gazetesi çalışanı Ufuk Erhan tutuklandı

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Kadıköy İlçe Örgütü ve Gelecek Gazetesi’nin bulunduğu binaya 26 Mayıs’ta yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınan 5 kişi, dün akşam saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. 5 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi.

Gelecek Gazetesi çalışanı Ufuk Erhan, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, Ezgi Aydın ve Sera Yelözer, adli kontrol şartıyla, gazeteci Onur Öncü ve İmge Tabakçı ise yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*