Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 8 Mart’ta Alanlara Yasak

8 Mart’ta Alanlara Yasak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla birçok kentte kadınlar sokaklara çıkmaya hazırlanıyor. İstanbul ve Ankara’da günler öncesinden duyurusu yapılan miting ve yürüyüşler valilik ve polis tarafından yasaklandı.

Kürdistan’da yaşanan kirli savaşın ardından basın açıklaması dahil neredeyse tüm eylemlere polis saldırmaya başlamıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü 5 Mart gününden itibaren Ankara’da miting ve eylemlerin yapıldığı bütün alanlara yasak getirdi.

Emniyetin açıklaması ile başta Kızılay bölgesi olmak üzere Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Sakarya Caddesi, Kolej Meydanı, Akay Kavşağı, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulupark ile bunlara açılan tüm cadde ve sokakların 5 Mart itibariyle eyleme yasaklandığı duyuruldu.

Ankara Emniyeti’nin açıklaması şöyle:

“Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılması ile uygulanacak şekil, şart ve usuller 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda belirlenmiş olup, Valilik Makamının 29.01.2016 tarih ve 4296 sayılı Olurları ile belirlenen toplanma yerleri ile toplantı ve gösteri yürüyüş yer güzergahları önceden gözden geçirilerek belirlendiği ve ilan edildiği, aynı kanunun “Yasak Yerler” başlıklı 22’nci maddesinde ise “Genel yollar ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina, tesislerde ve bunların eklentilerinde, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirler arası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez. Genel meydanlardaki toplantılarda, halkın ve ulaşım araçlarının gelip geçmesini sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklarca yapılacak düzenlemelere uyulması zorunludur’ hükmü yer aldığı, bu itibarla, Sakarya Caddesi, Akay Kavşağı, Tunalı Caddesi ve Kuğulu Park arasında kalan güzergah ve çevresi, Kolej Kavşağı ve Kızılay İstikameti Valiliğimizce önceden belirlenen yasal toplantı ve gösteri yürüyüşü güzergahlarından değildir. Bu nedenle söz konusu güzergahta ‘böyle kitlesel katılımlı bir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün olmadığı’ şeklinde adı geçen sivil toplum örgütlerine Valilik Makamının 04.03.2016 tarihli tebligat yazıları tebliğ edilmiştir. Başta Kızılay bölgesi olmak üzere Atatürk Bulvarı, Akay Kavşağı, Tunalı Caddesi, Kuğulu Park, Sakarya Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kolej Meydanı ile açılan tüm cadde ve sokaklarda gerekli emniyet tedbirleri alınacaktır.”

Ankara Kadın Platformu bugün bir toplantı düzenleyerek yasak konusunda tutumlarını açıklayacaklar.

İstanbul’da 8 Mart Mitingi Yasak

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun pazar günü Haydarpaşa Numene Hastanesi önünden Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yapacağı yürüyüş ve mitinge Valilik izin vermedi. Kadın örgütleri 23 Şubat’ta miting ve yürüyüş için başvuru yapmıştı. Ancak İstanbul Valiliğinin son iş gününe kadar cevap vermemesi ve son iş gününde de alanı yasaklaması tepkiye yol açtı.

Konuyla ilgili Çevre Mühendisleri Odasında basın açıklaması yapan İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, Valiliğin kararına rağmen 6 Mart’ta saat 12.00’de İskele Meydanı’nda toplanacaklarını duyurdu. Valiliğin geçtiğimiz yıl da aynı gerekçeleri sunduğuna ancak yine de mitinge izin verildiğine dikkat çeken kadınlar, bu yılki kararın AKP iktidarının savaş ve yıldırma politikalarının sonucu olduğuna vurgu yaptı.

Açıklama şu şekilde devam etti;

“Yüzyıllar önce 8 Mart’ta kadınların yaktığı isyan ateşi ışığında; emeğimize, bedenimize, kimliğimize, yaşam alanlarımıza yönelik saldırılara karşı, isyan bayrağını çektik. Hayatlarımızı teslim almaya çalışanlara karşı taleplerimiz doğrultusunda direniyoruz. Kadın cinayetlerine, savaşa, tacize, tecavüze ve erkek şiddetine cinsiyetçi-kadın düşmanı politikalara sessiz kalmayacağız ve mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. Demirbaş valiliğin kararıyla ilgili şöyle konuştu, “23 Şubat’ta miting başvurusunda bulunmamıza rağmen, İstanbul Valiliği son iş gününe kadar herhangi bir cevap vermemiştir. Bu durumun aşılması ve yaptığımız tüm görüşme çabalarını olumsuz yanıtlayarak, yıllardır 8 Mart alanı olarak kullandığımız ve taleplerimizi haykırdığımız alanları, meydanları bizlere yasaklamıştır. Nasıl yaşayacağımızdan, ne giyeceğimize, nerede güleceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza, kimin için doğuracağımıza kadar hayatımızın sınırlarını kendileri çizmek istiyorlar, bu tavır bunun göstergesidir. Bizler bunun kadınlara ve halklara yönelik saldırıların devamı niteliği taşıdığını biliyoruz. Biz kadınlar hayatın hiçbir alanında onların çizdiği sınırlar içerisinde yaşamayacağız, yaşamımız, emeğimiz, özgürlüğümüz ve barış için direniyoruz. 6 Mart Pazar günü, saat 12.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda olacağız. Herkes şunu bilmelidir ki meydanlar kadınlara kapatılamaz.” dedi.

Bir Yasak’ta Urfa’dan

Şanlıurfa Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yapılacak tüm yürüyüş ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, yarın sabahtan itibaren geçerli olacak yasağın 4 gün süreceği belirtilerek şöyle denildi: ‘5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine ve 2911  sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17’nci maddesine istinaden Şanlıurfa’da yapılması muhtemel her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri türdeki tüm etkinlikler 5-6-7-8 Mart 2016 tarihlerinde il merkezi ve ilçelerinde yasaklanmıştır.’

Kadınlar  sermaye devletinin her türlü yasağına, baskısına ve zoruna rağmen sokaklarda olacaklar.

8martSON

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*