Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Üreti-Yorum emekçi kadın etkinliği

Üreti-Yorum emekçi kadın etkinliği

Üreti-Yorum Ankara Kolektifi 12 Mart Cumartesi akşamı, Babil Kültür Kafe’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Saat 19.00’da başlayan ve yaklaşık 30 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik yaklaşık 3 saat sürdü.

Üreti-Yorum Kolektifinin amaçlarını anlatan kısa bir açılış konuşmasının ardından, 8 Mart’ın tarihçesi, yakın zamanlarda yaşanan iş cinayetlerinde ölen kadın işçiler, kadın işçi direnişleri ve Üreti-Yorum Fotoğraf Atölyesinin çeşitli zamanlarda yaptığı çalışmalardan özellikle kadın temalı fotoğrafların yer aldığı bir slayt gösterisi izlendi.

Ardından Novamed Direnişini anlatan “Kadınlar Grevde” adlı belgesel seyredildi. Etkinlik süresince, 8 Mart’ın neden “emekçi” sıfatıyla anılması gerektiği, kadının evdeki konumu, işbölümü, cinsel meta olarak görülmesi, şiddet ve nedenleriyle ilgili sohbetler yapıldı.
Üreti-Yorum Tiyatro oyuncularının hazırladığı “Kadın ve Erkeğin Bir Günü” temalı kısa bir oyun da sergilendi. Daha sonra oyun seyircilerin de katılımıyla interaktif tiyatro şeklinde tekrar canlandırıldı. Seyircilerin oyuna müdahale edip kendilerinin de katılarak yön verdiği ve forum tarzındaki bu bölüm oldukça ilgi çekti ve beğenildi.

Etkinlik boyunca yapılan sohbetler, Novamed belgeseli, sunum ve oyun sırasında değinilen kadın sorunları ve çözüm yolları üzerine yapılan bir konuşmanın ardından etkinlik sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*