Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 8 Mart kutlamaları iş bırakmalar ve gösterilerle devam ediyor

8 Mart kutlamaları iş bırakmalar ve gösterilerle devam ediyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, iş bırakma ve gösterilerle kutlanıyor. İstanbul‘da KESK üyesi kadınlar iş bırakarak Şişli Camii önünde toplanıp AKP Şişli ilçe binasına yürüdüler. İzmir‘de KESK Kadın Platformu tarafından düzenlenen gösteriye KESK üyesi kadınlar iş bırakarak katıldılar. Mitingde “KESK’li Kadın Tutuklulara Özgürlük”, “Erkek Egemenliğine, Gericiliğe, Güvencesizliğe, Kadına Yönelik Şiddete, Savaşa, Baskıya ve Gözaltılara Karşı 8 Mart’ın Tatil Edilmesi Talebiyle Hizmet Üretmiyoruz” pankartları açıldı ve “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Barış kadınla gelecek” dövizleri taşındı. Denizli’de KESK’li kadınlar ve Kadın Dayanışma Platformu’nun düzenlediği kutlamalara ise polis saldırdı.

Dersim‘de ise Demokratik Özgür Kadın Hareketi tarafından düzenlenen 8 Mart eylemlerinin sonuncusu yapıldı. Eylemler, “Rosa’lardan Sakine’lere sözünüz sözümüz, yolunuz yolumuz” ve “Öcalan’a özgürlük, soykırıma son’ şiarlarıyla 2 haftalık bir süredir gerçekleştiriliyordu.ders

Kürt kadınları dünyanın çeşitli ülkelerinden 50’den fazla kadın örgütünün çağrısı ile 9 Mart günü saat 10.00’da Paris’te Avrupa çapında bir miting düzenliyorlar. Mitingin sloganı “Clara başlattı, Rosa büyüttü, Sakine yaşatıyor” olarak açıklandı.

9 Mart‘ta saat 14.00’te İstanbul Kadıköy’de Devrimci 8 Mart Platformu tarafından bir miting düzenlenecek.

10 Mart‘ta ise 8 Mart Platformu saat 12.00’de miting düzenliyor. Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanılarak Kadıköy Meydanı’na yürünecek.

Ankara‘da bugün saat 12.00’de Ankara Kadın Platformu bir miting düzenliyor.

Ankara Devrimci 8 Mart Platformu, 10 Mart günü saat 13.30’da Kolej meydanında toplanarak Sakarya meydanında miting gerçekleştirecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*