Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metalde sular kaynıyor: Akwel Otomotivde fiili grev!
BURSA'DA TÜRK METAL SENDİKASININ ÖRGÜTLENME ÇALIŞMASININ YETKİ TESPİTİ ÇALIŞMALARINA İTİRAZ EDİLEN OTOMOTİV FABRİKASINDAKİ 850 İŞÇİ ÜRETİMİ DURDURDU. 1 KİŞİNİN DE İŞTEN ÇIKARILDIĞINI İFADE EDEN ÇALIŞANLAR ARKADAŞLARININ DA GERİ ALINANA KADAR İŞ BAŞI YAPMAYACAKLARINI AÇIKLADI. (İHA/BURSA-İHA) Bursa'da Türk Metal Sendikası'nın örgütlenme çalışmasına itiraz edilen otomotiv fabrikasındaki 850 işçi üretimi durdurdu. 1 kişinin işten çıkarıldığını ifade eden çalışanlar, arkadaşları geri alınıncaya kadar iş başı yapmayacaklarını açıkladı.

Metalde sular kaynıyor: Akwel Otomotivde fiili grev!

Bursa’da bulunan Akwel Otomotiv fabrikasında 2 işçinin işten atılması üzerine, 850 işçi üretimi durdurarak fiili grev başlattı.

Akwel’in Bursa ve Gebze’de toplam 1600 işçinin çalıştığı iki otomotiv yan sanayi fabrikası bulunuyor.

Fabrikalarda Türk Metal sendikasının örgütlenmesi üzerine, şirket patronu yetki itirazında bulunarak iki işçiyi işten attı.

Türk Metal önce Akwel’de vardiya giriş çıkışında eylem ve basın açıklamalarıyla durumu idare etmeye çalıştı. Ancak Akwel işçilerinin taban basıncı ve inisiyatifiyle Bursa fabrikasında iş tamamen durduruldu. İşçiler atılan arkadaşları geri alınıp sendika tanınıncaya kadar iş durdurma eylemini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

Bursa’da bulunan en büyük ve öncü otomotiv fabrikalarından Renault, Tofaş, Bosch, Valeo’dan da metal işçileri Akwel’in önüne geldi. Fabrika önü metal işçilerinin ikinci bir miting ve eylem alanına dönüştü.

Akwel direnişi, karşılıklı grev ve lokavt kararlarıyla gerginliğin yükseldiği metal sektörü grup sözleşmelerinde bir ön muharebe niteliğinde. Metal işçisinin mücadele kararlılığını gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*