Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gebze’de işçi mitingi ve dayanışma gecesi yapılacak

Gebze’de işçi mitingi ve dayanışma gecesi yapılacak

Gebze’de Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı 21 yerel sendika şubesinin oluşturduğu Gebze Sendikalar Birliği, 23 Ekim’de yürüyüş ve Kent Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması/miting düzenliyor.

Gebze hemen her dönem işçi direniş ve kaynaşmalarının olduğu, Türkiye’nin en büyük ve en yoğun sanayi bölgesi ve işçi havzası. Belki de bu yüzden, Gebze Sendikalar Birliği de, 90’lı yılların geleneksel yerel sendika şubeler platformlarının en uzun ömürlü olanı. Flormar ve BBS Metal işçilerinin direnişleri, son aylarda Gebze’de sayısız sınıf dayanışması eylem ve etkinliğinin gerçekleştirmesini sağladı, ve Gebze işçilerini yeniden hareketlendirerek Gebze’yi işçi sınıfının kapitalizmin kriz saldırganlığına karşı önemli bir direniş ve dayanışma odağı haline getirdi.

Gebze Sendikalar Birliği’nin geniş katılım çağrısıyla eylem kararı da bu taban canlanmasının bir sonucu.

Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, platform adına yaptığı açıklama ve çağrıda şunları söyledi:

“Krizin bizlere bu döneme kadar süreklik işsizlik ve yoksulluk olarak döndüğünü biliyoruz.İŞÇİ VE EMEKÇİLER OLARAK SESSİZ KALMAMALIYIZBu dönemde de önümüze çıkabileceklere karşı birlikte mücadele edebilmenin yollarını değerlendirdik. Çünkü bu krizi yaratan bizler değiliz, krizden doğan mevcut faturayı, üretenler, emekçiler ödememeli. Aleyhimizde çıkan yasalar bir yana, yargının çok ağır işlemesi bizim işlerimizi daha da zorlaştırıyor. Bütün bunları daha kapsamlı anlatmak ve değerlendirmek için de 23 Ekim saat 17.00’de Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması yapma kararı aldık. Bu kitlesel basın açıklamasını işçilerimiz ve tüm emekçilerle, partiler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yapacağız. Krizi ve bu basın açıklamamızı el ilanı yaparak işyerlerimize de bildireceğiz. 19 Ekim’de de bu eylem için basın açıklamasını hazır hale getireceğiz ve ön değerlendirme yapacağız. Böyle bir dönemde Gebze’deki işçi ve emekçiler olarak sessiz kalmamalıyız. Kitlesel bir basın açıklaması olabilmesi adına tüm Gebze halkını davet ediyoruz.”

Gebze’de yürüyüş ve mitingten sonra, akşam 19.00’da Gebze Çırağan Düğün Salonunda Flormar işçileriyle dayanışma gecesi yapılacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*