Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Yeşil Yapı işçileri Yeşil Plaza önünde direnişte

Yeşil Yapı işçileri Yeşil Plaza önünde direnişte

Yeşil GYO (Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı) ve taşeron şirketlerinin 6 aydır ücret ve hakedişlerini ödemediği İnnovia-4 şantiyesinde çalışan taşeron inşaat işçileri, İstanbul Cevizlibağ’daki Yeşil Holdinge ait Yeşil Plaza önünde direnişe başladılar.

Yeşil Holdinge bağlı Yeşil GYO ve Esenyurt Belediyesi işbirliği ile yaptırılan İnnovia-4 şantiyesinde, inşaat işçileri Kasım 2017’de de ödenmeyen ücret ve hakları için şantiyedeki tahtaları yakarak bir direniş yapmışlar, Belediye yöneticilerin devreye girip ödenecek sözü vermesi üzerine yeniden çalışmaya başlamışlardı.

Yeşil Yapı, banka borçlarını ödeyemeyeceğini açıklayıp iflas (konkordato) ilan etmesi üzerine, İnnovia şantiyesindeki işçiler, Yeşil Plaza önüne E-5’ten de görünebilen “Yeşil Yapı mağdurları burda devlet nerde?” yazılı büyük bir pankart asarak direnişe başladılar. İşçiler polisin müdahale tehdidi üzerine, “Cumhurbaşkanına sesleniyoruz, Reis nerede?” diye bir pankart daha hazırladılar. “İşçiyiz haklıyız hakkımızı isteriz” sloganını attılar. İşçiler, valinin ve Yeşil Holding sahibinin gelip kendilerine açıklama yapmasını istiyorlar.

İnnovia şantiyelerinde 4 taşerona bağlı, toplam 2 bine yakın işçi çalıştı. İnnovia-4’te ise, 600 işçi çalışıyor, 160 işçi ise direnişte yer alıyor. Diğer işçiler, ise memleketlerine dönmek zorunda kaldılar. 6 aylık ücret ve hakedişleri gaspedilmiş durumda. 3. Havalimanı’ndaki işçi direnişini de takip ettiklerini anlatan işçiler, çalışma koşullarının aynı olduğunu belirtiyorlar. Ücretleri ödenmeyen işçiler, önce şantiyede bulunan yemekhanelerin kapatılıp yemek firmalarının şantiyeden çıkarıldığını, kimseye yemek verilmediğini, ardından kaldıkları baraka ve şantiyeden de su ve elektriğin kesildiğini anlatıyorlar.

Peşin parayla proje üzerinden daire alan yüzlerce kişi, Yeşil Yapı’nın satış sözleşmesini paralarını geri ödemeden tek yanlı feshettiğini, üstelik bu daireleri ipotek gösterip bankadan kredi çektiği belirtiliyor. Daire sahipleri de Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapmaya hazırlanıyor.

İşçilerin Yeşil Plaza önündeki eylemi sürerken, polis ve TOMA yığınağı da gecikmedi. İşçiler, bir Emniyet Müdür Yardımcısının ve CHP milletvekilinin gelip, siz gidin biz yetkiliyle görüşürüz dediğini, bu sabah döndüklerinde hiçbir sonuç olmadığını, Polisin Yeşil Plaza’nın önünü barierlerle çevirmiş olduğunu anlattılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*