Anasayfa » GÜNDEM » 66.gün: Bakırköy Cezaevi önü

66.gün: Bakırköy Cezaevi önü

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu açlık grevlerinin 66. gününde yine Bakırköy Cezaevi önündeydi. İçlerinde HDK bileşenlerinin de olduğu kitle Bakırköy Cezaevi önünde bir basın açıklaması yaparak hayati sınırda olan açlık grevi direnişçilerine sahip çıkma çağrısı yaptı.Yaklaşık 100 kişinin katıldığı açıklamada sık sık “Ölüm değil çözüm istiyoruz, siyasi tutsaklar onurumuzdur, içerde dışarda hücreleri parçala, direne direne kazanacağız, biji bratiya gelan…” sloganları atıldı.Basın açıklamasını Cezaevleri İzleme Koordinasyonu temsilcisi okudu.

12 Eylül’den bu yana ilk kez 70 cezaevinde yaklaşık on bin tutsağın açlık grevinde olduğunun belirtildiği açıklamada, ”Hükümet talepleri karşılamak yerine direnişçilere zorla müdahale planları yapmaktadır. Biz bu tutumun bir devlet geleneği olduğunu 1996 ve 2000 yıllarındaki açlık grevlerinden biliyoruz” vurgusu yapıldı. Zorla müdahalenin insanlık suçu olduğu belirtilerek bunun sakatlanmalara neden olabilecek bir yöntem olduğuna değinildi.

”Hükümetin dili çözüme yönelik değildir, ‘tutukluların telef olmasını istemiyoruz’ açıklaması bu zihniyetin yansımasıdır… Başbakan T.Erdoğan bir taraftan ‘açlık grevinde kimse yok’ derken, diğer yandan zorla müdahale hazırlıkları yapılması talimatını vererek kendi yalanını açığa çıkarmış oluyor” dendi.

Çözümsüzlüğün ölümlere yol açacağı ve sadece cezaevlerinde değil dışarıda da çocuklarının açlık grevinde oluşundan dolayı ‘evlatlarımız açken biz de aç kalacağız’ diyerek eyleme katılan tutuklu anaları ve milletvekillerinin bulunduğu belirtilerek ”Tüm bunlara rağmen 66. gününe giren açlık grevleri karşısında hükümetin süren sessizliği endişeleri artırıyor. Başta tutsak aileleri olmak üzere tüm kesimler cezaevlerinde başlayacak toplu ölüm endişesi içindedir. Açlık grevlerinin bitirilmesi için tutsakların taleplerini karşılayacak girişimler derhal başlatılmaz ise,bunun cezaevlerini de aşan vahim gelişmelere neden olacağını tahmin etmek hiç de zor değil” denildi.

Direnişin temel talepleri vurgulanarak “Bu talepler dikkate alınarak derhal görüşmeler başlatılmalı ve adım atılmalı. Yoksa yaşanacak ölümlerin sorumlusu AKP olacaktır. Açlık grevine seyirci kalmak ölümlere,çatışmalara ve savaşa seyirci kalmaktır. Demokrasinin kazanılması için Kürt sorununun demokratik çözümünden yana olan herkesi bu sorun karşısında hızla adım atmaya çağırıyoruz… Bizler barıştan, kardeşlikten, eşitlikten ve demokrasiden yana olan güçler olarak çözüm yolu bulununcaya kadar sokaklara çıkarak yaşamı savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Açıklama Kürtçe duygu ve düşüncelerini dile getiren Kürt kadınlarının öfke ve duygu dolu konuşmaları ve zılgıtlarla sona erdi.

Foto: emek.org.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*