Anasayfa » GÜNDEM » ‪#‎ArtvinDireniyor‬

‪#‎ArtvinDireniyor‬

Artvinliler dün güne Cerattepe’ye maden şirketi yetkililerinin ve iş makinelerinin gireceği haberiyle başladı. Gelişme üzerine Cerattepe’de 240 günü aşkın süredir devam eden doğa nöbetine yüzlerce kişi akın etti.
Artvin’de CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup, madencilik faaliyeti yapılması planlanan Cerattepe bölgesine giden yolu kapatarak, maden şirketi yetkilileri ve iş makinelerinin bölgeye geçişine engel oldu. Polis eşliğinde iş makineleri maden sahasına gitmek için hareket edince yurttaşlar tepki göstererek müdahalede bulundu. Bunun üzerine polis biber gazıyla kalabalığa saldırdı.

Neler yaşandı?
yasam-direnisi-114005-1.Artvin’in Kafkasör Yaylasına bağlı Cerattepe bölgesinde yapılması istenen maden arama-çıkarma çalışmaları 25 yıldır devam ediyor. Üç şirket onlarca mahkeme eskitti. Bir tek ağaç yok edilemedi, bir çivi çaktırılmadı. Pazartesi günü saat 15.00 sıralarında Cengiz İnşaata ait araçlarının yanı sıra çevre illerden çok sayıda polis ve askerin hareket ettiği duyumu şehri hareketlendirdi. Polisi taşıyan ilk araçların görünmesi ile 240 gündür ara vermeden devam eden nöbetin de başka bir evreye geçeceği anlaşılmış oldu. Yapılan çağrılar sonrası bir kaç saat içerisinde yüzlerce Artvinli Cerattepe yolu üzerinde bulunan Atmaca mahallesi girişinde toplandı.

Gaz kapsülü hatırası
Binlerce Artvinli dün sabah saatlerinde büyük bir saldırı yaşadı. Bir çoğunun ciğeri ve gözleri ilk kez gaz bombasının acısı ile tanıştı. Ama yılmadı. İlk şaşkınlığını atıp bir kez daha toplandılar. Üstelik şimdi yüzler değil binlerdi. Çünkü kepeğini indiren esnaf, okulda dersini bırakan öğretmen, ev kadını çoktan tutmuştu Cerattepe’nin yolunu.

Polise anne tepkisi
Yaşlı kadınlar, gençler, okumuşlar hep birlikte kendilerine yaşatılana isyan etti. Kendi vergileri ile maaş alan polisler, ülkeyi soyup soğana çevirenlerin yanında saf tutmamıştı. Bir anne haykırdı emniyet amirine: “Çocukların yüzüne nasıl bakacaksın. Nasıl hırsızın yanında olup halka zulüm ettim diyeceksin.”
Dinletemese bile sözünü başını öne eğen polis oldu. Başını öne eğdi ama olası bir müdahale sonrası yaşanabilecekleri hesaplayarak hastanelere hazırlığınızı yapın talimatı vermekten de geri durmadı.
Dört CHP’li milletvekili tüm gün oradaydı. Vali, milletvekili, bakanlık arasında devam eden telefon trafiği hep bakan Efkan Ala’nın ördüğü duvardan döndü. Ancak Artvinliler direnişte kararlı, bugün ve yarın! 25 yıldır olduğu gibi.

***

Neden şimdi

yasam-direnisi-114006-1.

Yüzlerce polis desteği ile yola çıkan iş makineleri akıllara şu soruyu getirdi. Neden şimdi? 25 yıldır devam eden mücadelenin en önemli kırılma anlarından biri hiç kuşkusuz Danıştay tarafından da onaylanan manifesto niteliğindeki iptal kararı. 2013 yılında açılan dava 2014 yılında karara bağlanmış ve burada artık madencilik yapmanın olanağı yoktur denilmişti. Ama bir hukuk garabeti daha yaşandı. Firma küçük değişikliklerle yeni bir ÇED hazırlayarak yeniden çalışmaya başlamak için başvuruda bulundu. Bu rapora da 2015 Temmuz ayında dava açıldı. Mahkeme keşif kararı aldı. Ama süreci çok ağırdan alarak keşfin yapılmasını erteledi. Kış şartları da göz önüne alınarak keşif Mart-Nisan aylarına kaydırıldı. Cengiz inşaatın acelesi tam da bu noktada. En yanlı mahkemenin bile farklı karar veremeyeceğini bilen Cengiz, keşif yapılmadan alanı tahrip etmek istiyor. Cengiz İnşaat topu ile tüfeği ile bu yüzden saldırıyor.

***

Artvin halkı ne diyor?

yasam-direnisi-114007-1.

Direnmekten başka çaremiz yok

Av. Bedrettin Kalın: Artvinliler olarak 25 yıldır mücadele veriyoruz. Çok eylem etkinlik gerçekleştirdik. Mahkemelere gittik. 720 kişi açtığımız dava Türkiye’nin en büyük çevre davası olarak tarihe geçti. Ama bugün yaşadığımız gibi bir an yaşamadık. Türkiye’nin belki de en sakin iline bir anlamda işgal güçleri gibi geldiler. Hiç bir uzlaşıya yanaşmadılar. Tüm teşebbüslerimiz Efkan Ala’dan döndüğünü anlıyoruz.

Yoldan asla çekilmeyeceğiz

Neşe Karahan (Yeşil Artvin Derneği Başkanı): Şirkete henüz yer teslimi yapılmadı. Yer teslimi yapılmadan oraya hiçbir şey çıkaramazlar. Şirketin makineleri arkada, polis önde yukarı çıkmaya çalışıyorlar. Artvin halkının yoldan çekilmesini istiyorlar. Biz yaşam hakkımızı savunuyoruz ve asla çekilmeyiz. Valimiz de öyle olmalı. Ancak şirketin polisi, jandarması haline dönüşmüşler.

Sokakta da, dağda da direniriz

Sercan Dede (Birleşik Haziran Hareketi): Yaklaşık iki gündür sokaktayız, dağdayız. Aylardır sürdürdüğümüz nöbete bir de bu eklendi. Hukuksal olarak haklıyız, insani olarak haklıyız ama büyük bir şiddet kullanarak saldırdılar. Yaptığımız şeyin adı yaşam alanlarımızı korumaktır. Bunu yapıyoruz diye kimse bize suçlu muamelesi yapamaz. Bu mücadele 25 yıldır veriliyor. Ben altın madeni direnişi ile doğdum. Bir nesil daha bu direnişle yaşamaya devam edebilir.

Hesabını kimse veremez!

Uğur Bayraktutan (CHP Milletvekili): Geceden beri buradayız. Bölge illerden yoğun bir polis ve jandarma takviyesi olduğunu görüyoruz. Tek temennim burada kimsenin burnunun kanamamasıdır. Eğer bir tek Artvinlinin burnu kanarsa bunun hesabını kimse veremez. Artvinli olan Bakan Faruk Çelik’le telefonla görüştüm. Vali ile görüştüm, son olarak Efkan Ala ile görüştüm ama hiçbir sonuç alamadık.

***

Cengiz İnşaat kimdir?

ANAP döneminde Karadeniz Sahil Yolu ile adını duyurmaya başlayan Cengiz İnşaat esas yükselişini AKP döneminde yaptı. Artık inşaatın yanına enerji, madencilik, turizm gibi rant alanlarında boy göstermeye başladı. Cengiz İnşaat 15-27 Aralık döneminde ortalığa saçılan TAPE’lerde en çok adı geçenlerden biri. Üstelik sadece milletin anasına, namusuna yaptığı küfürle de değil. Kazandığı paralardan doldurduğu havuzla da çok konuşulmuştu. Türkiye’nin eğitim oranı en yüksek, en güvenlikli il olarak anılan Artvin’e musallat olan Cengiz İnşaat budur.

BirGün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*