Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Şişecam direnişi devam ediyor

Şişecam direnişi devam ediyor

Mersin Şişecam fabrikasında direnişin 13. gününde İşçi Meclisi ve Sınıfsız okurları olarak işçilerle beraberdik.

Direniş çadırına gider gitmez hep beraber oturan işçiler çemberi genişleterek bizlere yer açtılar. Bir kaç küçük sohbetten sonra işçiler kendi aralarında başladığı muhabbeti sürdürdü. Bir yandan diğer  işçi arkadaşlarının işten atılmasından sonra ki hal ve hareketlerini düzeltmeleri gerekliliği konuşurken diğer yandan da sendikanın artık müdürleri de korkutacak basına da çıkacak eylemler yapmak gerekliliği üzerine sohbet hararetli bir şekilde devam etti.

Bizimde somut enternasyonalist işçi eylemlerinden örnekler vermemizden sonra muhabbetin odağını sendika şubesi ve temsilcilerine doğru evrildi. İşçilerin önerilerine ( giriş kapısını kapatalım kimse girmesin, çadırdan bir adım dışarı atmayalım içeride ki arkadaşlarda buraya gelsin, iş yavaşlatma eylemleri gerçekleştirmek vb.) sendika temsilcisi tarafından  ” Siz yapın biz destekleriz, daha vakti var, sizin bilmediğiniz çok şey var” gibi geçiştiren sözlerle öneriler boşa düşürülmeye çalışıldı.

İşçilerin bu kayıtsızlık ortamından iyice bunaldığı açık seçik ortadaydı. Bir yandan sendikanın kayıtsızlığı diğer yandan da artık 13. gününe gelmiş eylemin hak alıcı biçime dönüştürülmesi için net adımlar atılmaması işçiler için bir diğer patlama noktasını oluşturmaya başladığı gözlemleniyordu.

İlerleyen saatlerde ikişerli üçerli sohbetlere dönüşen ziyaretimiz biraz gündemden birazda geçmiş Şişecam fabrikalarının direniş örnekleriyle beraber sendikaların bugünkü durumuna da değinerek sohbetimiz son buldu. İşçilerle tekrar görüşmek üzere vedalaştık.

Yarın Saat 14.30’da Forum Havuz önünde Şişecam işçileri basın açıklaması gerçekleştirecek. Tüm Sınıfsız ve İşçi Meclisi okurlarını basın açıklamasına çağrıyoruz.

12241552_1556076748011532_7317799677449873575_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*