Anasayfa » GÜNDEM » Çimento fabrikasında iş cinayeti

Çimento fabrikasında iş cinayeti

ANKARA’nın Kazan ilçesinde bir çimento fabrikasında meydana gelen patlamada 3 işçi öldü, 2 işçi de ağır yaralandı.

Kazan ilçesinde bulunan Bolu Çimento Fabrikası’nda, arızalanan çimento kazanında tıkanmayı açmaya çalışırken yaşanan patlama sırasında sıcak malzeme altında kalan işçiler can verdi. Patlamanın ardından yangın çıktı.

Yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle  Genel Müdür Yardımcısı Maden Mühendisi Orhan Özer, Üretim Şefi Kimya Mühendisi Haluk Bilge, Teknik Müdür İşçi Bayram Altın…

Patlamada Elektrik Mühendisi Enis Oymak ve Yasin Yıldırım ise yaralandı.

Ankara Kazan’da yaşanan iş cinayeti üzerine TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi bir açıklama yayımladı.

Açıklama şöyle;

“24 Mayıs 2015 Pazar günü Ankara’dan gelen bir haber hepimizi derinden üzdü. Ankara’nın Kazan ilçesinde bulunan Bolu Çimento Fabrikasında üzerlerine kızgın malzeme dökülmesi sonucu meslektaşımız Güney Bölge Şubemiz üyesi Kimya Mühendisi Haluk Bilge ile birlikte 3 emekçi hayatını kaybetti, 2 emekçi de yaralandı.

24 Mayıs 2015 Pazar günü Ankara`dan gelen bir haber hepimizi derinden üzdü. Ankara`nın Kazan ilçesinde bulunan Bolu Çimento Fabrikasında üzerlerine kızgın malzeme dökülmesi sonucu meslektaşımız Güney Bölge Şubemiz üyesi Kimya Mühendisi Haluk Bilge ile birlikte 3 emekçi hayatını kaybetti, 2 emekçi de yaralandı.

İddiaya göre çimento kazanındaki tıkanıklık açılmaya çalışırken, siklonlarda biriken yüksek sıcaklıktaki maddenin işçilerin üzerine dökülmesi sonucu Haluk Bilge, Orhan Özer, Bayram Altın olay yerinde hayatını kaybetti, Enis Oymak ve Yasin Yıldırım yaralı olarak kurtuldular.

Son dönemlerde devletin oluşturduğu işçi sağlığı ve iş güvenliği politikası, kar hırsı güdülerek gerekli sağlık ve güvenlik önlemlerini almaktan imtina eder halde, iş cinayetlerini azaltmak yerine artırıyor. İstatistiklere baktığımız zaman genel olarak her yıl yaşanan işçi ölümleri bir önceki yıldan fazla oluyor. İşçinin sağılığından çok üretimin sağlığını düşünen sermaye, kar hırsı nedeniyle işçi ölümlerine davetiye çıkarıyor.

Yaşanan iş cinayetleri sistemin bizleri mavi – beyaz yaka diye ayırarak farklı gösterme çabasına karşın sömürülürken de katledilirken de birlikte olduğumuzu gösteriyor. Bir bütün olarak işçi sınıfı “kader” denerek, iş cinayetleri ile katlediliyor. Sermayenin kar hırsı, devletin izlediği yanlış ve eksik İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği politikası, en son Bolu Çimento Fabrikası`nda da görüldüğü üzere, bizleri ayırt etmeden öldürüyor. Ölen biziz öldüren sermaye.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*