Anasayfa » GENÇLİK » Paket Paket Dökülen Kapitalizm

Paket Paket Dökülen Kapitalizm

Tekelci Kapitalist Türkiye sermayesi ve onun hükümeti paketlere doymuyor. Her gün yeni bir paket haberiyle uyanıyoruz. Kapitalizm her şeyi metalaştırıp paketleyip satarken sıra hayatlarımızı paketlere koymaya gelmiş.

Kadın paketi, İş Güvenliği Paketi, Aile paketi, İç güvenlik paketi, UİS paketi, YÖK paketi kapitalizm aklınca hap uygulamaları bize daha hızlı ve kolay yutturacağını sanıyor. Oysa her pakette sokaklar, kampüsler, fabrikalar, hayatın dokunduğu her alan direnişler ile tutuşuyor.

Kadın paketi deyip biz genç kadınları doğurmaya aileye kulluk ile kapitalizmde kölelik arasına sıkıştırmaya çalışıyorlar. Tamda bu paketlerinin ortasında genç bir üniversiteli kadın onlarcamızının yaşadığı gibi taciz, tecavüz ve katliamla yaşamından oluyor. Sokakları tutuşturuyoruz öfkemiz patriyarkal kapitalizmin suratına patlıyor. Özgecan’ı yakan alevi, asıl suçlu olan kapitalist düzeni tutuşturmak için kullanacağımızı sokaklarda haykırıyoruz.

 

icpheq

İş Güvenliği paketi diyorlar daha şubat ayı geçmeden 67 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Bu paket işçi güvenliğini değil patron güvenliğini sağlamaktan başka neye yarıyor ki, işçi sınıfının grev ve direnişleri “iç güvenliği tehdit ediyor” gerekçesi ile yasaklanıyor. Aslında patronlar bir gün bile bizi daha az sömürdükleri zaman üzülüyorlar. İşçi sınıfının sesinin yükselmesi sermayeyi korkutuyor bu korku neden grevi yasakladınız sorusuna verilen “ TOMA” üretemiyoruz bahanesi ile aslında gözlerimizin önüne seriliyor.

Bütün paketler ile kapitalizm dökülüyor. Her paket patlıyor, her paket bize saldırının bir parçasını taşıyor. Evet meclisten geçirebilirsiniz bu paketleri ne değişir ki asıl sokaktan geçirebilecek misiniz? Asıl bizleri paketlere koymaya çalışırken yeni “Haziranların” tohumunu da ektiğinizin farkında değilsiniz. Rüzgar eken fırtına biçer diye bir söz vardır. Her yerden patlayan dikiş tutmayan sisteminiz, dün Haziran’ı, Soma’yı, bu gün Kadın direniş ve isyanlarını yaratmıyor mu? Siz paket biz öfke biriktiriyoruz, siz saldırı biz direniş sergiliyoruz.

12-saati-5-dolarsa-1024x819

İç güvenlik paketi ile zaten biz gençleri öldüren polise daha güçlü yetkiler veriyorlar. Sanki bizi vurmuyordunuz, sanki bizi vuran katil polislerinizi korumuyordunuz. Bizleri gözaltına alıp işkence etmiyordunuz. Yasa dışı olarak yıllardır uyguladığınız bu uygulamaları şimdi yasal kılıf ile giydirmeye çalışıyorsunuz. Ama bir gerçek var kapitalist krallığınız ne yazık ki çıplak, dün Roboski’de, Gezi’de çıplaktı. Berkin’i, Ethem’i vururken çıplaktı. Erkek egemen sisteminiz Özgecan’ımızı yakarken çırıl çıplaktı. Yasal giysiniz sizin kokuşmuş, kirlenmiş katil ve tecavüzcü ruhunuzu saklayamaz.

İç güvenlik paketi ile bizleri sindireceklerini korkutacaklarını sananlar asıl kendi korkularını ortaya çıkarıyorlar. İç güvenlik paketi, bizim vergilerimizle alınan milyon dolarlık katliam mermileri, ya da TOMA’larınız bizim direnişimiz karşısında sizi korur mu sanıyorsunuz? Bir haziran günü en güçlü, donanımlı ordularınızın elinden yıllardır savunmak zorunda kaldığınız meydanımızı almadık mı ?

48 saat göz altı ile mi bizi korkutacaksınız? “Parasız eğitim” dediğimiz için bizi yıllarca cezaevine attınız. Ne değişti? Biz hala bu talebi yükseltiyor, hatta katlamalı harç saldırınız karşısında karşınıza dikilip sizin bir kaç günde geri adım atmanızı sağlamıyor muyuz?

İç güvenlik paketi meclisten geçse de biz zaten yıllardır sizin saldırılarınız karşısında en meşru hakkımızla, en meşru araçlarımızla direndik direnirken kimseden izin de almadık, kimseye ne yapacağımızı da sormadık, şimdi de o paçavra yasanızı sokakta parçalayacağız. Sizin sonu gelmiş düzeninizi sokakları, isyanları, direnişleri yükselterek en önemlisi bulunduğumuz her alanda örgütlenerek tarihin derinliklerine göndereceğiz. Biz korkmuyoruz çünkü insanın insan olduğu bir dünyayı, sosyalist dünyayı umutuluyor ve muştuluyoruz. Şimdi paket paket bize yöneltilen saldırlar karşısında biraraya gelmek örgütlenmek gerekiyor. Düşünün ki örgütlü ve ufkunu komünizmden alan bir Haziran’ı, düşünün ki seçim sandığına sığmayan, yasalara sığmayan direnişleri. Asıl şimdi siz korkun! Paket paket dökülen çürümüş düzeniniz karşısında örgütlü bir mücadele için işçi öğrencileri, genç işçileri, genç kadınları bir araya gelmeye çağırıyoruz.

Örgütleniyor ve özgürleşiyoruz…

sınıfsız

54ee570270dd5bb314513d0c

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*