Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Erkan yoldaş sonsuzluğa uğurlandı

Erkan yoldaş sonsuzluğa uğurlandı

Kobané’de ölümsüzleşen Komünist Nefer Erkan Altun Yoldaş Ihlamurkaya Mezarlığı’nda babasının yanında toprağa verildi.

12-13 Ekim gibi geçtiği Kobané’de 15 Ekim günü IŞİD çetetesi ile girilen çatışmada YPG’li savaşçılarla Erkan Yoldaş’ın bulunduğu binaya havan topu isabet etmiş ve 10 YPG’li savaşçı ile birlikte Erkan yoldaşta burada ölümsüzleşmişti.

Yıkılan binaya YPG kontrolünde olmamasından kaynaklı ancak Kobané’nin IŞİD’den temizlenmesinin ardından ulaşılabilindi. Harabeye dönen binada yapılan mayın ve bomba temizliğinin ardından Erkan Yoldaş’ın cansız bedenine 11 Mart günü ulaşıldı.

Kobané’de Kobane savaşçıları tarafından sınıra getirilen cenaze ailesi ve dostları tarafından Suruç’ta teslim alındı. Erkan Yoldaş’ın cenaze töreni 13 Mart Cuma günü gerçekleştirildi.

Sarıgazi Cemevi’ne saat 11.00 gibi getirilen cenaze burada bir süre bekletildikten sonra Cemevi bahçesine çıkartılarak ziyarete açıldı.

Sabah saatlerinden itibaren Sarıgazi Cemevi’ne gelen ailesi, dostları, yoldaşları Erkan Yoldaş’ın tabutu başında nöbet tuttu ve konuşmalar yaptı.  Erkan’ın ailesini Kobané’de ölümsüzleşen MLKP’li Serkan Tosun’un babası Niyazi Tosun ve Yılmaz Selçuk’un kardeşi Semra Selçuk ile YPG’li Mustafa Can Şeker’in ailesi de yalnız bırakmadı.

Erkan’ın tabutu başında konuşan abisi Ali Hıdır Altun erkanın devrimci yaşamından bahsederek Erkanın yaşamından ve mücadelesinden gurur duyduklarını ifade etti.

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy  ve  HDP İstanbul İl Yöneticisi Rıza Taşdemir’de Erkan Yoldaş’ın tabutu başında birer konuşma yaptı.

Konuşmalar sürekli “Erkan yoldaş ölümsüzdür”, “Biji berxwedana Kobane”,”Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları ile kesildi.

Saat 15.00 gibi Cemevi’nden Ihlamurkaya Mezarlığı’na hareket edildi. Araçların beklediği yere kadar Erkan Yoldaş’ın tabutu omuzlarda taşındı ve kortejler oluşturularak Sarıgazi içerisinde yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte sıklıkla “Yaşasın Kobané direnişi”, “Erkan Altun Yoldaş ölümsüzdür”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Yaşasın komünist devrim”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları atıldı.

Ihlamurkaya Mezarlığı’na gelindiğinde Erkan’ın tabutu omuzlarda defnedileceği yere babasının mezarının yanına sloganlar eşliğinde taşındı.

Mezar başında Meyader adına Kürtçe bir konuşma gerçekeleştirildi. Ardından da Devrimci Proletarya temsilcisi söz aldı. “Bir devrimci öldü Komünist bir Nefer sessizce sırasını savdı.” diyerek söze başlayan konuşmacı Erkan’ın mezarını bir anıta inanmışlığın, iradenin, mücadelede ısrarın, anıtına çevireceklerini belirtti ve “Erkan bize iki miras bıraktı biri komünist devrim mücadelesi diğeri ise Rojava direnişi. Onun bu anıtının ışığında iki mücadeleyi de sonuna kadar sürdüreceğiz. Erkan yoldaşa söz.” dedi ve “Erkan yoldaş ölümsüzdür” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Erkan Yoldaşın cenazesi kızıl bayrağa sarılarak mezarına yerleştirildi. Mezarı karanfillerle donatıldı.

Tören sloganlar ile sonlandırıldı.

Ortak törenin sonlandırılmasının ardından Devrimci Proletarya Erkan Yoldaş’ın mezarı başında bir anma gerçekleştirdi.

Devrimci Proletarya temsilcisi ilk sözü aldı. Konuşma da her dönemin kendi kadrosunu yarattığını,  Erkan yoldaşın da antifaşit mücadelenin yükseldiği 90lı yıllarda örgütlendiğini mücadeleci ve inançlı yanının gelişkinliğinin altını çizdi. Erkan yoldaş proletartya sosyalizmine inanmış ve onun mücadelesini sürdürdüğünü ekledi.

Ardından gençlik adına söz alındı. Erkan yoldaş’ın gençlere verdiği değer ve emeğin herkes tarafından bilindiği belirtilirken onun sınıf devrimciliği yönünün dikkat çektiğini ve geçler olarak bunu örnek alacaklarını ekledi.

Erkan yoldaşı en yakından tanıyanlardan olan direnişçi işçilerde Erkan’ın mezarı başındaydı ve söz alarak onu anlattılar. Süreyyapaşa işçisi ilk söz aldı ve Erkan’ın saf devrimciliğinden, örgütçülüğünden ve emektarlığından etkilendiğini belirtti ve direnişlere emek koyar, yok olanı var eder, gerekirse kendisi bir şekilde bulup buluştururdu diye ekledi ve onun işçi sınıfı mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Ardından Erkan yoldaş ile Hey Tekstil direnişinde tanışan bir tekstil işçisi söz aldı ve şunları ifade etti;  “Hey Tekstil işçilerinin direnişinde birçok siyaset ve kişi gibi gelip bir görünüp yok olmadı, her eylemde yer aldı yaz kış direniş çadırındaydı orada geceledi sıklıkla. Erkan farkını sınıf devrimciliğini emeği ile somutlayan bir devrimciydi”

İşçilerin ardından sözü 10 yılı cezaevlerinde geçen Erkan yoldaş ile buradan tanışan onu yalnız bırakmayan avukaı  ve cezaevi arkadaşı söz aldı.

Onunla görüşlerde uzun süre sohbetler etme fırsatını bulduğunu belirten avukatı “Sanki kendimden bir parça kopmuş gibi acıyor onun avukatı değil yoldaşı oldum hep” dedi.

Cezaevi arkadaşı ise “Bazen kısa konuşmak gerekir Erkan’ın bıraktığı mücadeleyi sürdürmektir önemli olan” dedi.

Anma saygı duruşu ile sonlandırıldı.

altun

altunerkan

ealtun

erkanaltun

IMG_1381

IMG_1386

IMG_1410

IMG_1411

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*