Anasayfa » 8 Mart » Paris’te 8 Mart: “Kadınların özgürlüğü kapitalizme sığmaz”

Paris’te 8 Mart: “Kadınların özgürlüğü kapitalizme sığmaz”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Paris’te de kitlesel bir gösteri ile kutlandı. Gösterinin ağırlığını kadınlı erkekli göçmenler oluştursa da, genel katılımın önceki yıllara göre daha fazla olduğu gözlendi.

Aslına bakılırsa, sabah saatlerinde internette “8 Mart’ı kutlamamak için 10 sebep” gibi ironik bir başlıkla yer verilen bir haber, Asya ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Avrupa’dan da kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık verilerini sunuyordu. Haber galerisinin sonunda, Avrupa’nın kadına şiddet yönüyle eskiden beri öne çıkan ülkesi İspanya’nın ardından Fransa geliyordu. Medyada asla rastlanmayan “şaşırtıcı” bilgi, Fransa’da her 3 günde 1 kadının eş ya da birlikte yaşadıkları kişiler tarafından öldürüldüğüne işaret ediyordu!

Binlerce kişinin katıldığı gösteri Republique meydanında başladı ve yürüyüşle devam ederek Paris Belediyesi önünde sona erdi. Göçmen kitlesinin ağırlığını Kürt kadın hareketi oluşturdu. Fransız sendikaların, siyasi partilerin önemli bir bölümü de bu mitingde yer aldılar.

İşçi sınıfının önemli bir bileşenini oluşturan, işe gidiş ve dönüş saatlerinde, çocukların kreşe bırakılıp alınma saatlerinde sokakları, toplu taşıma araçlarını dolduran kadın işçilerin eyleme katılımı ise sembolikten de düşük düzeydeydi. Ancak işçi kadınların ellerinde Pazar çalışmasını getiren Macron yasasına karşı talepler de yer alıyordu.

Paris’te azımsanmayacak bir Hintli nüfus olmasına ve kadın cinayetleri, tecavüzler, Rana Plaza’daki büyük işçi katliamı ile kadınların, işçilerin hafızasına kazınmasına karşın, 8 Mart miting ve yürüyüşünde Hintli kadınlar, Çinli kadınlar, Kuzey Afrikalı kadınlar yok denecek kadar azdı. Ulusal-dinsel örtü, getto kapalılığı, sınıf sorunlarında olduğu gibi kadın sorununda da çelişkilerin üzerine seriliyor; “Kol kırılsın yen içinde kalsın” lanetli kuralı işlemeye devam ediyordu.

Yolda sohbet ettiğimiz göçmen kadın işçi arkadaşlar, Fransa’da göçmen toplumu içerisinde kadınlara yönelik şiddetin, cinayetlerin Fransa’daki istatistikleri yükselttiğine işaret ettiler.

Miting için hazırladığımız dövizlerde temel slogan “Kadınların özgürlüğü kapitalizme sığmaz!”dı. Dövizler için amatör bir ruhla ama istekle hazırlanan görsellerde de göçmen toplumuna da damgasını vuran tutucu, gerici toplumsal ilişkilere ve kadınlara yönelik tutuma işaret ettik. Kadın işçi arkadaşlar, tam da bu nedenle dövizleri sahiplenerek taşıdılar.

pppp

ppp

pp

 

p

paris

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*