Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İmralı Heyeti ve Hükümetten ortak açıklama

İmralı Heyeti ve Hükümetten ortak açıklama

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde çözüm sürecinde gelinen aşamayı değerlendirmek üzere görüşen İmralı Heyeti adına yapılan açıklamada Sırrı Süreyya Önder, Öcalan PKK’yi “Silahsızlanma konumunda stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongre toplamaya davet ediyor” dedi.

Hükümet ile İmralı Heyeti arasında yapılan  görüşmeye, HDP Heyeti’nden Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder ile AKP Hükümeti adına Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala katıldı.

Görüşme sonrasında, İmralı Heyeti adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Sırrı Süreyya Önder şu ifadeleri kullandı:

“Zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiştir. Bu tarihi bir niyet beyanıdır. Barışa her zamankinden daha yakınız. Aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreç ciddi bir aşamaya gelmiş durumdadır. Öcalan’ın temel belirlemesi şudur: 30 yıldır çatışma sürecinin kalıcı bir barışa götürürken, demokratik barışa ulaşmak temel hedefimizdir. Silahsızlanma konumunda stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK’yi bahar aylarında olağanüstü kongre toplamaya davet ediyor. Bu tarihi bir niyet beyanıdır. Beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçirilmesi için çatışmasızlık sürecinin elzem olmasından başka çözüm yoktur”

“Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik mücadelenin yer alması için tarihi bir beyandır” diyen Önder, barışın temelini oluşturmak amacıyla belirledikleri 10 “olgusal” konu başlığını sıraladı:

1- Demokratik siyaset: Tanımı ve içeriği,

2- Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması,

3- Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri,

4- Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar,

5- Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları,

6- Çözüm sürecinde demokrasi-güvenlik ilişkisinin kamu düzeninin ve özgürlükleri koruyacak şekilde düzenlenmesi,

7- Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri,

8- Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratikanlayışın geliştirilmesi,

9- Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması,

10- Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

Önder, “HDP tüm demokratik kesimleri ve barıştan yana olan kesimleri gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz” dedi.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, sürece ilişkin AKP’nin tutumu ve son yaşanan gelişmeleri ANF’ye şöyle değerlendirmişti.

“Şimdi Kürt sorununun çözümü tartışılıyor hatta AKP tarafından PKK’nin silahlı mücadeleyi bırakacağı algısı yaratmaya çalışılıyor. Peki bu durumda AKP Hükümeti’ne sormazlar mı, eğer gerçekten bu konuda ciddiysen, görüşmeler de önemli bir noktaya gelmişse Önder Apo’yla PKK’lilerin görüşmesini neden sağlamıyorsun?  Önder Apo’yla PKK arasında sorun olduğunu sen iddia ediyorsun. O zaman Önder Apo’yla PKK yönetimini buluştur ve bu sorunu ortadan kaldır.

Sorun bizim Türk devletine karşı silah bırakıp bırakmamamız sorunu değildir; sorun, böyle bir direnişi ortaya çıkaran koşulların ortadan kaldırılıp kaldırılmamasıdır. Yani Türk devletinin 10 başlıkta müzakere yaparak Kürt sorununu çözme iradesi gösterip çözüm konusunda adım atıp atmamasıdır. Çünkü Kürt sorununu yaratan ne Kürtlerdir, ne de Kürt Özgürlük Hareketi’dir. Kürt sorununu yaratan devlettir, devletin politikalarıdır ve hala da bu sorun çözülmemiştir. AKP Hükümeti Önderliğin ortaya koyduğu 10 başlıkta müzakere edip sorunu çözecek midir, çözmeyecek midir? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Bu sorun çözülmeden PKK silah bırakacak, “PKK Kongresini yapıp silah bırakma kararı alacak biçimindeki yaklaşımlar demagojidir, aldatmak ve sorunu çarpıtmaktır. Önder Apo’nun söylediklerini de tersine çevirip hem Önder Apo’ya karşı, hem Özgürlük Hareketi’ne karşı kullanmaktır.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*