Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ülker’e bi halley oluyor!

Ülker’e bi halley oluyor!

Topkapı’da bulunan Ülker fabrikasında çalışan Ülker işçileri, üyesi oldukları Öz Gıda-İş Sendikası’nın sorunlarına duyarsız kalması ve patron yanlısı tutumu karşısında DİSK Gıda İş’te örgütlendikleri için işten atıldılar.

İşten atılan Gıda İş üyesi Ülker işçileri fabrika önünde kurdukları direniş çadırında direnişe başladılar.

Ülker’de DİSK bağlı bir sendikada örgütlenmenin olmasının bile insanları şaşırtığını belirten işçiler Ülker’in kamoyunda çok yanlış tanındığını beliritİyorlar. “Ülkerde çalışan işçilerin durumunun çok iyi olduğu, iyi maaşlar aldıkları düşünülüyor ama aldığımız ücret bin-bin yüz lira, işçi karnını doyurmak için mesai yapmak zorunda.”diyen işçiler fabrikada sıklıkla iş kazası yaşandığını, ağır ve gürültülü çalışma karşısında hastalandıklarını da ekliyorlar.

Direnişlerini Topkapı Ülker fabrikası önünde, 27 Ekim tarihinden beri sürüdüren işçiler direnişi buraya da sıkıştırmıyorlar. Ülker patronlarının korkulu rüyası haline gelen işçiler her platformda patronlara karşı seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Ülker patronunun hayatını anlattığı kitabın imza gününde TÜYAP kitap fuarında patron karşına dikilen işçiler, patrona soğuk terler döktürdü. Kitabında “DİSKli günler geri gelmesin” diyen patron, işçilere DİSK’te ne işiniz var dedi.

İşçiler Ülker’in sahibi Yıldız Holding önünde de eylem yaptılar. Eylemde direnişteki işçilerden Birol Cansu söz aldı ve “Ülker’deki zulme başkaldırdık, Öz Gıda-İş’i, patronun copudur.”dedi.

Direniş çadırında sohbet ettiğimiz işçiler Ülker’in hep ülkenin gururu gibi gündemde yer adlığını, yabancı firmaları satın alarak sektörde 3. büyük konuma geldiğini ama bunun faturasını kendilerinin ödediğini, Ülkerin işçilerin sırtından palazlandığını belirtiyorlar.

İşçiler Ülker’in Goldivayı alır almaz yaptığı ilk için işçi çıkartmak ve taşeronlaştırmaya gitmek olduğunu, Ülker’in devraldığı İngiltere’deki United Biscuits bünyesinde çalışan işçilerin de hakları için grev hazırlığında olduğunu aktardılar.

Patronla yapılan görüşmelerde şimdilik bir sonuç çıkmadığını belirten işçiler içeride de sendika değiştirmek isteyen bir çok işçinin olduğunu ama patronun ve sendikanın baskıları karşısında sessiz kaldıkları aktarırken “Eğer bizim direnişimiz başarıya ulaşırsa bunun arkasıda gelecektir.” diyorlar.

Ülker reklamlarında kullanılan sloganları yeniden uyarlayan işçiler “Biz sizi mutlu ettik siz bizi işten attınız” diyorlar.

Ülker işçilerinin ziyaretçileri eksik olmuyor, yoldan geçen işçiler, farklı sendikalarda ve işçi örgütlenmelerinde örgütlü işçiler, kurumlar Ülker işçisini yalnız bırakmıyor.

İşçiler gün boyunca Topkapı Ülker Fabrikası önündeki çadırdalar ve sıcak çayları ve sohbetleri ile dayanışma ziyaretlerini bekliyorlar.

ülker4

 

ülker3

 

ülker5

 

ülker1

ülker2

2

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*