Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın

Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın

Hasta Tutsaklara Özgürlük İnsiyatifi bugün saat 17:30′ da Yüksel Caddesi’ nde bir araya gelerek Güven Parka bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş başlamadan önce yapılan açıklamada “Hasta Tutsaklara Özgürlük İnsiyatifi olarak 16 haftadır sokaklardayız. Bugünü Kobane’ yi Kürt halkına mezar etmeye kalkan zihniyetle cezaevindeki hasta tutsakları cezaevlerini mezar etmeye çalışan zihniyet aynı zihniyettir. İki yıldır barış görüşmeleri sürecinde, her görüşmede hasta tutsaklar gündeme gelir. Siyasi iktidar hasta mahpusları serbest bırakacağı vaatlerinde bulunurken hala bir adım atmamıştır. Hasta mahpuslar öldürülmeye devam ediyor. Hasta mahpuslar serbest bırkılana kadar eylemlerimiz devam edecektir. İnsanları açlığa mahkum eden de, iş cinayetlerinde işçileri katleden de, Ortadoğu’ da halkları katliama sürükleyende emperyalist-kapitalist sistemdir.” denilerek yürüyüşe geçildi.

DSCN8696
Yürüyüş sırasında Tecrit Öldürü, Tecrite Son, İçerde Dışarda Hücreleri Parçala, Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük, Bijî Berxwedana Kobanê, Bıji Berxwedana Zindana sloganları atıldı.

Güven Parkta yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bugün hapishanelerde 642 hasta tutsak ve mahkum bulunmakta olup bunların 235′ i ağır hasta durumdadır. Hapishanelerde hasta tutsak ve mahpusların içinde bulunduğu durum hiç de içaçıcı değildir. Özellikle sömürü düzenine ve bunun koruyucusu durumdaki devlete başkladıran, karşı çıkan ezilenler, devrimciler ve Kürt yurtseverlerdir. Dolayısıyla hapishaneler ve hasta tutsaklar dendiğinde aklımıza ilk gelen düzene ve sisteme muhalif olanlardır.
Hepimizin bildiği üzere hapishaneler tutsakların kimliğini kişiliğini ruhsal ve bedensel sağlığını çürüten çeşitli hastalıklara yakalanmalarını sağlayan mekanlardır.

 

DSCN8709

Bu durumda ilk elden yapılması gerekenler şunlardır;

Hasta tutsaklar ve hükümlerinin durumlarının belgelenmesi için Adli Tıp Kurumu’ nun ( ATK ) tek belirleyici kurum olmaktan çıkarılması ve tam teşekküllü devlet hastaneleri ve araştırma hastanelerinden alınacak raporlar belirleyici olmalıdır.
ATK rapor verse bile bu seferd savcıların, emniyetin “salıverilmesi halinde toplum güvenliğini tehlikeye düşürecek bir yanı yoktur. Ancak serbest bırakılması halinde çevrede yaratacağı etki dolayısıyla toplum güvenliği tehlikeye girebilir” türünden bahanelerle tahliyelerin engellenmesi kararı iptal edilmelidir.
Yinee ceza güvenlik tedbirlrinin uygulanması hakkındaki kanun 16. maddesi “hapishane koşullarında yada kamu hastanlerinin ayrılmış bölümlerinde dahi tutulmasını mahkum hayatı için rol oluşturması halinde iyileşinceye kadar infazın ertelenmesi hükmü” öngörülmesine rağmen uygulanmaktadır.
Ağırlaştırılmış müebbet cezası alanların hiçbir koşulda cezaları ertelenmemektedir. Bile bile ölüme mahkum edilmektedirler. Hasta tutsak ve mahpuslar bu maddenmuaf tutulmalıdır.
Hapishanelerde tutsakların ve mahkumların kelepçeleri açılmalı kelepçeli muayene yapan doktorlar meslekten men edilmelidir.

Sağlık hakkı insani haktır, engellenemez. İnsanım diyen herkes hapishanelerdeki uygulamalara karşı çıkmalı, özgürlük ve adalet kavgasında yerini almalıdır.

Hasta tutsaklar serbest bırakılsın
İçerde dışarda hücreleri parçala
Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük
Devrimci irade teslim alınamaz

DSCN8717

Açıklamanın ardından bugün direnişlerinin 20. gününde olan Van Depremzede işçileri söz aldı. “Van işçisi bizler Van’ da işten atılan işçiler olarak hasta tutsakların serbest bırakılması için yapılan bu eylemi destekliyoruz  ve biliyoruz ki yalnızca hasta tutsaklar değil tüm cezaevlerinin  boşaltıldığı, dağların özgür kaldığı bir ülkeye kavuşuncaya dek mücadelemiz devam edecektir. Ekmek ve emek mücadelesi işçileri olarak bu mücadeleyi destekliyor ve bu mücadelenin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.”

DSCN8722

Güvenpark’ taki açıklamanın ardında Ankara Dayanışması’ nın Kobane halkıyla dayanışmak için kurduğu açlık grevi çadırını ziyarete gidildi.

 

DSCN8720

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*