Anasayfa » DÜNYA » “5 yaşındaki çocuğu kelepçeledik çünkü…”

“5 yaşındaki çocuğu kelepçeledik çünkü…”

dunyanin_super_gucu_5_yasindaki_cocuktan_korktu_h219353_10664ABD’de de Trump KHK’sından sonra 5 yaşındaki bir İran kökenli ABD doğumlu çocuğun 5 saat boyunca havalimanında kelepçelenerek gözaltında tutulduğu ortaya çıktı. Büyük tepkiler üzerine Başkanlık sözcüsü Spicer özrü kabahatinden büyük şu açıklamayı yaptı:

“Yaş ve cinsiyetinden dolayı birinin tehdit oluşturmayacağını varsaymak yanıltıcı ve yanlış. Birinin, sınırlarımızı aşarak, bize zarar verebileceği zamanı bilmiyoruz. Başkan bu an üzerinde beklemek istemiyor. Tüm olanaklarını kullanarak, mümkün olan en kısa zamanda ülkeyi korumayı ve güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.”

Aristo ve Kant’ı bile mezarlarında zıplatacak tam bir post-modern kılıf geçirilmiş formal mantık salatası: Birileri bize tehdit oluşturabilir (bir ihtimal). Ama bu birilerinin yaşını ve cinsiyetini ve ne zaman tehdit oluşturacağını bilemeyiz (hayaletsi bir ihtimalin hayaletsi belirsizliği). Öyleyse bu hayaletleri çağrıştıran her yaş ve cinsten herkesi (yaş ve cinsin bilinemezliğinden her yaş her cinse sıçrayıveren mutlaklama) mümkün olan en kısa zamanda (tehdit ihtimalinin zamansal belirsizliğinden “her zaman”a sıçrayıveren mutlaklama), kelepçeleyebilir ve gözaltına alabiliriz ve almalıyız (hayaletsi belirsizliklerden çıkartılıveren mutlak sonuç!). Bu şizo-paronaidsi belirsizlikler safsatasının böylesine kesin bir mutlaklama ile sonuçlanması, bu sonucun ancak baştan beri ona içerili olmasıyla mümkün! Post-modern senaryo da zaten gayet provokatif biçimde, korkutucu hayaletlerin İran kökenli 5 yaşında bir çocukta cisimleşmesi, dolayısıyla her yaş ve cinsten, ama nedense belli ırk, ulus ve dinlerden kişilerde cisimleşebilecek olma ihtimaliyle, katharhise eriyor.

Ne yapılmak istendiği gayet belirgin. Tüm bu laf salatası ise, 5 yaşındaki bir çocuğun kelepçelenmesine kılıf geçirmenin ötesinde, bu en baştaki amacı gizemleştirerek realize etmeye hizmet ediyor: Dışa dönük olarak İran, Suriye gibi ülkelerle ilişkileri provokatif biçimde germe. İçe dönük olarak, ırk, ulus, din, cinsiyet temelinde karşılıklı tehdit algısı, korku ve tepkiyi körükleyerek kutuplaştırma…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*