Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 5 TKP/ML TİKKO gerillası şehit düştü!

5 TKP/ML TİKKO gerillası şehit düştü!

Fırat Haber Ajansının bildirdiği bir habere göre Dersim’de TKP/ML TİKKO
gerillalarının bulunduğu kış üssünde 2 Şubat günü yaşanan göçük sonucu beş kadın gerilla yeniden yeşermek üzere toprağa düştü. Söz konusu habere göre Dersim Bölge Komitesinin konuya ilişkin açıklaması ise şöyle:

“2 Şubat 2011 tarihinde sabah saat 05.00’da kış kampımızın kadın yoldaşların kaldığı kısmında yaşanan çökme sonucu 5 kadın yoldaşımız şehit düşmüştür.

Şehit düşen yoldaşların isimleri:
1- Sefagül Kesgin; kod Eylem, 1977 Erzurum doğumlu, 2007’den bu yana gerilla alanında faaliyet yürütüyordu. Dersim siyasi komiserliği görevini yürütüyordu.
2- Nurşen Aslan; kod Emel, 1981 Tokat doğumlu, 1999’dan bu yana gerilla alanında faaliyet yürütüyordu. TKP/ML ileri sempatizanıdır. Dersim bölge komutanlığı görevini yürütüyordu.
3- Gülizar Özkan; kod Özlem, 1967 Dersim doğumlu, 2005’den bu yana kırsalda faaliyet yürütüyordu. TKP/ML ileri sempatizandır. TİKKO’da komutan olarak faaliyet yürütüyordu..
4- Fatma Acar; kod Dilek, 1983 Mersin doğumlu, aslen Mardinlidir. 2006’dan bu yana gerilla alanında faaliyet yürütüyordu. TKP/ML ileri sempatizanı TİKKO’da komutan olarak faaliyet yürütüyordu.
5- Derya Aras; kod Sevda, 1979 Erzincan doğumlu 2009’dan bu yana gerilla alanında faaliyet yürütüyordu. TKP/ML ileri sempatizanıdır. TİKKO’da savaşçıdır.

Yaşanan göçün hemen ardından müdahale edilmesine rağmen çabalar yetersiz kalmış ve göçün altında cansız yoldaşlarımızın bedenleri çıkarılmıştır.

Başta Sefagül Kesgin yoldaş olmak üzere 5 kadın yoldaşımızın şahadeti örgütümüz açısından çok ağır bir kayıp olmuştur. Ancak bu kayıp savaşımızın içindedir. Ve biz biliyoruz ki, savaşın doğası kayıplara her zaman açıktır. Ödediğimiz bedelin ağırlığını kaldırmak için tüm gücümüzle mücadelemize yüklenecek ve şehitlerimizin bize emanet ettikleri mücadeleyi onlara layık bir şekilde yükselteceğiz.

5 kadın yoldaşımız savaşımızın öncüleri ve ezilen kadınların yol göstericileri olarak tarih sayfasına not düşmüşlerdir. Yaşamlarıyla olduğu gibi şahadetleri de kadının binlerce yıldır ezilmişliğine karşı bir isyandır ve bu isyan onların izinde yürüyecek olan yoldaşların yolunu ışıtacaktır.

Şehitlerimizden devraldığımız silahlarla ancak 5 kadın yoldaşımızı demokratik halk devrimi sosyalizm ve komünizm mücadelemizde yaşatacağız.”

3 yorum

 1. çok acı. yüreğim kanıyor. son bakışlar, son gülüşler, son seslenişler hücum ediyor beynime. gözlerime hakim olmak o kadar zor ki…

 2. devrim şehitleri ölümsüzdür.

 3. Basına ve Kamuoyuna
  TKP-ML Dersim Bölge Komitesi tarafından yapılan yazılı bir açıklamada geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan bir göçük sırasında 5 kadın militanın yaşamını kaybettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.
  Sefegül Kesgin, Nurşen Aslan, Fatma Acar, Derya Aras ve Gülizar Özkan isimli militan kadınlar, hemcinslerinin binlerce yıllık ezilmişliğine isyan ederek, ezilen halkların kurtuluşu için devrim ve sosyalizm mücadelesine gerilla mevzilerinde yer alarak katılmışlardır.
  Baskıya, sömürüye, faşizme ve şovenizme, erkek egemen sisteme başkaldırarak militan mücadele yolunu tercih eden siper yoldaşlarımızın binlerce ezilen emekçi kadına ilham verdiklerine, sınıfsız sömürüsüz bir dünya mücadelesinde var olmaya devam edeceklerine inanıyoruz.
  Sefegül, Nurşen, Fatma, Derya ve Gülüzar yoldaşlarımızı saygıyla anıyor, yoldaşlarına, yakınlarına ve tüm emekçi kadınlara başsağlığı temennilerimizi iletiyoruz.
  Onları, inançları ve kavgalarını yaşatacağız !..
  Sefegül, Nurşen, Fatma, Derya ve Gülüzar Ölümsüzdür !..

  Aveg-Kon
  Sosyalist Kadınlar Birliği

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*