Anasayfa » GÜNDEM » 5 milyon kamu emekçisinin toplu sözleşmesi eylem ve gözaltılarla başladı

5 milyon kamu emekçisinin toplu sözleşmesi eylem ve gözaltılarla başladı

3 milyon 200 bin kamu emekçisi ve 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren 2020-21 yılları toplu sözleşmesi başladı.

KESK temsilcileri 4 ayrı ilden başlattıkları TİS eylem ve yürüyüşünü her ilde basın açıklamaları yaparak Ankara’ya taşıdı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı önünde toplanan KESK yönetici ve temsilcilerine polis saldırdı.

5 KESK yöneticisi darp edilerek gözaltına alındı, bazı KESK temsilcileri de yaralandı. Hükümetin Memur-Sen ile görüşme yürüttüğü sırada bazı KESK’lilerin de binaya girmeye çalışması üzerine, Memur-Sen patronları polislik işini üstlendi ve KESK’lileri dışarı çıkarmaya çalıştı. Gözaltına alınan KESK’liler aynı gün serbest bırakıldı, ve mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı.

KESK, toplu sözleşmede ilk yıl yüzde 38 maaş artışı, 2. yıl enflasyon artı 3 puan istiyor. Tüm kamu emekçilerine aylık toplu ulaşım kartı, yılda iki kez asgari ücret tutarında ikramiye, zorunlu BES kesintisinin kaldırılması, kadınların 20, erkeklerin 25 yılda emeklilik hakkını kazanması, KESK’in istemleri arasında. KESK‘in teklifinde ayrıca tüm kamu personeline Türkiye genelinde toplu ulaşım araçlarında geçerli aylık abonman kartı verilmesi, yılda iki kez brüt asgari ücret tutarında ikramiye ödenmesi, asgari ücretin vergi dışı bırakılması, zorunlu BES kesintisinin kaldırılması, kadın çalışanların 20, erkek çalışanların 25 hizmet yılını tamamladıklarında talep etmeleri halinde emekliliğe hak kazanması maddeleri yer alıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*