Anasayfa » DÜNYA » 5 Aralık’tan bu yana Fransa genel grevi devam ediyor

5 Aralık’tan bu yana Fransa genel grevi devam ediyor

Fransa’da genel grev devam ediyor. 5 Aralık’ta büyük gösterilerle birlikte başlayan genel grev Demiryolu, metro çalışanları, belediye otobüsleri ve itfaiye işçilerinin yüzde seksen katılımıyla kesintisiz sürerken; özellikle Paris, lyon, Nantes, toulouse ve benzeri kentlerde işçiler yaşamı durma noktasına getirmeyi başardı. Çarşamba günü devletle sendikaların yaptığı görüşmede devletin attığı bazı geri adımlara rağmen beklemenin de gerisinde bir açıklama yapıldı MEDEF (Fransa işadamları derneği) devletin açıklamasına paralel açıklama yaparak emeklilik yasasını sahiplendi. Sendikaların ilk tepkisi grevi güçlendirme kararı oldu. Greve devam kararı alındı. Perşembe sabahı birçok oturum bloke edildi ve barikatlar gün boyu ateşe verildi. Grevler sokak gösterileriyle güçlendirildi.

17 Aralık’ta tekrardan Fransa çapında sokaklara çıkılacak. Grev yaşamı durdurmaya devam edecek. Greve katılmayan özellikle prekarya çalışan işçiler metroların çalışmamasından dolayı işe gidemiyor. Kamyonlar grevde olduğu için mağazalara malzeme getirilemiyor ve yüzlerce komand iptal olmuş durumda. Leroy merlinde çalışan bir işçiyle yaptığımız kısa sohbette ücret kesintilerinden dolayı greve katılamadığını söylüyor; ama zaten işler yüzde seksen düştü diyor. Pariste bisiklet tontinet ve benzeri araçların kullanımı arttı. Araç kullanmak neredeyse imkansız hale geldi. Perşembe sabahı otorutlarda(otoban) 400 km varan trafik kuyruklarının oluştuğunu radyolar anos ediyordu. Onlarca etkinlik iptal edildi .

Bugün (Cuma) sabah saat 06:00’da itibarıyla rouen harve, lyon ve benzeri şehirlere girişler ve zon endüstriyel(sanayi) girişler işçiler tarafında büyük ateşler yakılarak durduruldu.

Devrimci Proletarya / Paris

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*