Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ostim İSM’den oturma eylemi

Ostim İSM’den oturma eylemi

 Torunlar İnşaat’ta yaşanan işçi katliamını lanetlemek için OSTİM İşçi Sağlığı Meclisi Güvenpark’da oturma eylemi gerçekleştirdi.

Saat 12.30’de başlayan eyleme inşaat işçileri, OSTİM-İvedik işçileri ve beyaz yakalı işçiler katılırken eylemi gören çok sayıda işçi kısa sürede olsa oturma eylemine katılarak eyleme destek verdi.

“Yeter artık kapitalizm döktüğün işçi kanına” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Torunlar inşaat patronu tutuklansın”, “Herkese güvenceli çalışma hakkı”, “Plazaların, villaların, AVM’lerin saltanatını yıkacağız!”, “Taşeron ölüm demektir yasaklansın” dövizleri açıldı.

Saat 16.00’da yapılan basın açıklaması öncesi bir OSTİM İşçisi kısa bir konuşma yaptı. İşçi “OSTİM’de İvedik’te yaşanan patlamalarda biz bu sistemi gördük. Asıl katilleler, patronlar cezalandırılmazken sorumluluk yine çalışanlara yıkılıyor. Torunlar İnşaattaki katliamda da sorumluluk iş güvenliği uzmanına yıkılmaya çalışılıyor. Eğer biz mücadele etmezsek asıl sorumlular asla cezalandırılmayacaktır. Soma’da da böyle oldu. Patronlar da sermayelerine işçi kanı katarak semirecekler. Ancak biz işçiler örgütlenerek bu çarka çomak sokabiliriz.” dedi.

10647748_266598190201538_637957160_n

osti

 

10653928_266597840201573_1580472949_n

OSTİM İşçi Sağlığı Meclisi adına okunan basın metni ise şöyleydi;

Bir işçi neden ölür?
Muammer Abi, güzelim, sınıf kardeşim
Bir işçi neden ölür?
Diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar?
Mendilimde kan sesleri
Baretsiz başında kömürün isi, kanlı beziyle
Bir işçi neden ölür?
Bir patron, bir sermayedar, bir burjuva, bir kapitalist, bir asalak değil de,
Bir işçi neden ölür?
Burjuvazini yine katletti. Daha Bursa‘da, Sefaköy’de kaledilen kadın işçilerin, Davutpaşa, OSTİM-İvedik, tersaneler, madenler ve Somada katledilen sınıf kardeşlerimizin acısı çok tazeyken geldi yeni katliam haberi.

Bu sefer cinayet mekanı İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar İnşaat’a ait rezidans inşaatıydı. Bozuk olduğu bildirilen asansöre “Ya binersiniz ya yürürsünüz” dayatması ile zorla bindirilen işçiler 22. kattan zemine çakıldılar. 10 işçi hayatını kaybetti.

Bu bir cinayettir. İşçilerin katili de Torunlar İnşaat patronudur. Ve bu maalesef buzdağının çok küçük bir yüzü. Bir yanda sermaye dağları yükselirken, diğer yanda yanarak, ezilerek, parçalanarak öldürülen işçi cesetleri dağları yükseliyor…

Bu Torunlar İnşaatın ilk cinayeti de değildir. Daha beş ay önce katlettiği 19 yaşındaki işçi karşılığında çalışmayı durdurmaya bile tenezül etmeden 5000 liralık cezayı ödeyerek inşaata devam etmiş. İşte bu kadar basit onlar için ölümümüz. Bu kadar vahşiler ve bizler onlar için sadece maliyetiz.

İş cinayetleri durdurulsun, katil kapitalistler cezalandırılsın! Soma madenci katliamı artık sözün bittiği yerdir demiştik. Ama işçi cinayetleri devam etti, ediyor. Artık ölmek istemiyoruz. Yeter artık kapitalizmin yediği insan etine, döktüğü işçi kanına!

İşte bunun için katil burjuvazi ve devletinin yakasına yapışmadan, bu işçi katliamlarının zincirini, sermayenin iş terörünü bırakalım durdurmayı, yavaşlatmak bile mümkün değildir. Kendi yaşamımız ve geleceğimiz için örgütlenmeli ve bizler de varız bizlerde insanız, katledemeyeceksiniz demeliyiz.
İşçi sağlığı ve güvenliği istiyoruz! İşçi sağlığı ve işçi güvenliği için çalışma koşullarını bizler denetlemiliyiz. İşçiler için ölüm demek olan güvencesiz çalışmaya ve taşeronluk sistemine son!

Herkese insanca koşullarda çalışma ve yaşam hakkı!
Plazaların, villaların, AVM’lerin saltanatını yıkacağız!
Sermaye için değil işçiler için demokrasi!

OSTİM İŞÇİ SAĞLIĞI MECLİSİ

[email protected] – facebook.com/ostim.isig

ostimivedikisig

10490336_266598043534886_2041299210_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*