Anasayfa » GENÇLİK » Ferguson’dan Gezi’ye Enternasyonel’e

Ferguson’dan Gezi’ye Enternasyonel’e

ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson Şehri’nde 9 Ağustos akşamı 18 yaşında ki Michael Brown adlı siyahi gencin polis tarafından öldürülmesiyle birlikte kasaba çapında başlayıp yaklaşık 100 şehri saran siyahi isyan yaşanmaktadır. Sadece %3’ü dışında tamamına yakının beyazlardan oluştuğu Ferguson’da ki Polis Teşkilatı siyahlara karşı nefret uygulamalarını sistematikleştirerek sürdürmesinin bir sonucu olarak Michael Brown’u da 2’si kafa bölgesine olmak üzere 6 kurşunla katletmiştir. Ferguson’da ki yaşayan kişiler, devletin bilinçli bir şekilde böyle bir yapılanmayı tercih ettiğini söylemektedirler. Yarım asırdır bu yana vatandaşlık tanımı içerisinde haklara kavuşan Afro-Amerika’lılara karşı polisin bu tutumu yasalara rağmen değişmeyen birçok şeyin olduğunu göstermektedir.

İsyan çanları çalıyor

Michael Brown’un ölüm haberi için basın toplantısı düzenleyen Missouri Valisi Jay Nixon yaptığı açıklamalarla Michael Brown’un hırsızlık yaptığını iddia ederek algı operasyonuyla katil Polis Darren Wilson’ı aklayıp, cinayetlerini meşrulaştırma yoluna gitmeye çalışmıştı. Ferguson Halkı sokaklara çıkarak Vali’yi ve polisi protesto gösterilerine başlayınca, Vali bu iddiasından çark ederek katil polisin ismini saklamaktan da vazgeçmek zorunda kalmıştı.

ABD Başkanı Obama’yı rahat uyutmayan gösteriler için Obama sukünet çağrısı yapıyor, ailenin acısını bahane ederek gösterilerin öncü kitlelerine provakatörler diyor, polislerin ağır askeri silah kullanımıyla ilgili kamuoyu önünde hümanistlik yapıyor, adalet bakanının şehre gelip inceleme yapacağını vaad ediyor, burjuva yönetişim kanallarının tümünün kullanacağına dair sözler veriyordu. Diğer yandan ise vali ulusal muhafızları davet ediyor, askeri techizatın fazlasının polise devredilme programından bu yana 4.3 milyar dolarlık techizat teslim alan polisin şiddetine devam diyordu.

Şehrin en merkezi caddesini günlerce trafiğe kapatan, polis görünümlü asker donanımlı kolluğa karşı geri atmamış Ferguson Halk’ında hukuksal süreç işletilmeye başlandığı için bu günlerde biraz daha sakinleşmiş görünüyor. Ama bu bir uyku hali, korku, geri adım ya da geriye çekilme değil, tam tersine daha güçlü bir isyanın nadasıdır.

download

Her Şehir, İki Şehirdir

Ferguson şehrinin %70’e yakını ve genelli işçi sınıfından olan siyahlardan olmaktayken, geri kalan ise kuzey bölgesinde yaşayan geliri daha yüksek olan beyazlardan oluşmaktadır. Şehrin çok ikiye ortadan yarıldığını görebilmekteyiz. Siyahların mahkum edildiği hayat, işsizlik, ücretli köleliğin en geri biçimi, geleceksizlik, sokak ortasında kolluk tacizi, işkencesi ve ölüm. Eşit yurttaşlık temelinde gelişmeyen burjuva bir toplum paragidması çelişkileriyle bu şehirde de dibine kadar yaşanmaktadır. Sokak ortasında infaz edilen 18 yaşında ki gencin ölümü öfkenin, itibarsızlaştırılmanın kabına sığmayarak taşma halidir.

Her Ulus, İki Ulustur

Şehirde ki isyan büyüyerek Detroit, Los Angeles, Washington, Chicago, New York, Miami ve Phoenix başta olmak üzere yüzden fazla şehirde baş gösterdi. Sokaklardan şiddeti eksik etmemekle birlikte burjuva demokrasisinin yönetim mekanizmalarını da kullanarak sokakları susturma çabaları iki yönlü birşekilde devam etmektedir. Obama’nın açıklamalarından, güvenlik denetlemesi için gelen siyah görevli Ron Johnsonn’a kadar ABD’nin yönetim mekanizmalarında afro-amerikan denilen siyah kişiler bulunmaktadır. Bir yandan kitsel bir şekilde ırksal tüm ayrımcılığı yaşatmaktan çekinmeyen kapitalist neoliberal devlet diğer yandan bireylere doğru çözüp ödüllendiren devlet. Ferguson Halk’ının isyanında sokaklar ten rengine göre değil, yaşamda ki maddi konumuyla belirlenmiştir. NBA eski yıldızlarından, Kareem Abdul-Jabbar’ın da dediği gibi; Ferguson’da yaşananlar, Irk savaşı değil sınıf savaşıdır.

Enternasyonel İhtiyacının Yakıcılığı

Kitlesel isyanların ortaya çıktığı yerler düşünüldüğünde; Arap Yarım Adası, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Avrupa, Amerika Dünya’da neredeyse tekelci kapitalizmin pazar haline getirmediği yer kalmıyor. Küresel tekelci kapitalizmin azami kar elde edeceği, sermaye biriktireceği istikrarlı bölgeler bir bir sokak gösterileriyle istikrarsızlaşıyor. Burjuvazinin, BM, IMF, OPEC, G8, G20 NATO vs. gibi ekonomik, siyasal, askeri vs. küresel örgütlenmesi varken, biz işçi ve emekçilerin çıkarlarına enternasyonel çapta bir örgütlülüğe ihtiyacı yakıcılaşmıştır. Gencecik bedenlerin sokak ortasında infazlarına, barışçıl gösterilerde dahi silah kullanan kolluğa, her geçen gün yüzlerce işçinin patronlar tarafından katledilmesine, emeğin çalınmasına, kadınların ataerkil düzende köleleştirilmesine, cinsel yönelimden dolayı birey ve toplulukların itibarsızlaştırılmasına, Şengal’den, Filistin’e, Gezi’den Ferguson’a tekelci kapitalist sermaye diktasına karşı komünizme doğru ileri! Diyebilecek bir Enternasyonel’e …

download (2)

 

Kaynak:www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*