Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Dijital gazetecilikte hak gasplarına son!

Dijital gazetecilikte hak gasplarına son!

Basın-yayın döneminde köklü değişimlerle birlikte gerçekleşen dönüşümler neticesinde  dijital gazetecilik sektöründe çalışan işçi sayısı artıyor hemde niteliksel olarak bu alan eskiye nazaran  kilit noktalardan biri olarak bu gün ve önümüzde ki yıllarda işçi sınıfı mücadelesinde önemli noktalardan birisi haline geliyor.

DİSK’e bağlı Basın-İş sendikası tarafından başlatılan internet gazeteciliğinde, hak gasplarına son vermek ve bu alanın iş kolu sayılması için bir kampanya başlatılmış durumda.

Kampanya hakkında Basın-İş sendikasının yaptığı açıklama;

“Devlet basın davalarında, haber portallarını Basın Yasası kapsamında değerlendirse de çalışma yaşamına gelince iş değişiyor. Elektronik yayıncılık yapanlar Basın İş Kanunu kapsamında kabul edilmiyor. Bu bir çifte standarttır. Yayın şeklinin değişmesi, gazetecinin yaptığı işin niteliğini değiştirmez. Yapılan iş gazeteciliktir ve Basın İş Kanunu kapsamında çalıştırılmaları gerekir.

“Sendika işkolları yönetmeliğinde de tüm internet siteleri ‘web portalları’ diye değerlendirilmiş ve İletişim işkoluna alınmıştır. Bir şirketin kendisini tanıttığı internet sitesi ile bir haber portalını, internet gazetesini aynı kapsamda değerlendirmek yanlıştır. Basın-Yayın çalışanlarının örgütlülüğünü bölme çabasıdır.”

“İnternet gazetecileri Basın İş Kanunu kapsamında çalıştırılmalı, yazılı, görsel ve işitsel Basın-Yayın organları ile aynı nitelikte yayıncılık yapan elektronik yayınların çalışmaları Basın-Yayın işkolunda değerlendirilmelidir.”

Kampanya ulaşmak için >> tıklayınız

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*